Συνεχίζει την προέλαση της η Ντόρτμουντ που επιβλήθηκε 2-0 της Βέρντερ

Συνεχίζει την ξέφρενη φετινή της πορεία η Ντόρτμουντ, που επικράτησε της Βέρντερ Βρέμης στο Βεστφάλεν με 2-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Budesliga. Οι κιτρινόμαυροι βρίσκονται σταθερά μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία έχοντας 43 βαθμούς, 11 περισσότερους από τη δεύτερη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πριν ακόμα συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα, άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νούρι Σαχίν (9'). Παρά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε, η Μπορούσια συνέχισε να πιέζει τη Βέρντερ
και κυριαρχώντας στον χώρο του κέντρου δεν της άφησε πολλά περιθώρια για αντίδραση.Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά απ' ότι στο πρώτο ημίχρονο και με πρωτεργάτη τον Μαρίν, έφταναν συχνά μπροστά από την εστία της Ντόρτμουντ με αξιώσεις, χωρίς όμως να μπορέσουν σε καμία περίπτωση να γίνουν απειλητικοί για τους κιτρινόμαυρους.Η Μπορούσια κλείδωσε τη νίκη στο 70ο λεπτό με γκολ του συνήθη υπόπτου, Καγκάουα. Από το σημείο αυτό κι έπειτα, το π