Μεγάλη νίκη για την Χετάφε, 1-0 την Βιγιαρεάλ

Αν και έπαιζε με εννιά παίκτες από το 40ο λεπτό, η Χετάφε κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Βιγιαρεάλ, πανηγυρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ το κίτρινο υποβρύχιο έχασε σημαντικό έδαφος στην διεκδίκηση της 1ης θέσης. Η Βιγιαρεάλ εμφανίστηκε πιο δραστήρια στο πρώτο μέρος και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη. Το έργο της έγινε ακόμα ευκολότερο μετά το 40` όταν ο Ντίαθ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα
στον Νιλμάρ και άφησε τους γηπεδούχους με 10.Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Γκαρίδο όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, με τον Κοντίνα να διατηρεί ανέπαφη την εστία του και να λέει όχι στις όποιες προσπάθειες των φιλοξενουμένων.Και ενώ το 0-0 έδειχνε να είναι το τελικό σκορ, δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90`, οι παίκτες της Χετάφε βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Κρασκέρο να γεμίζει και τον Αλμπίν να π