Στον επαναληπτικό θα κριθεί η πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα, σημαντικό προβάδισμα για Ανόρθωση

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα Λεμεσού στο ΓΣΠ για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κύπρου και το εισιτήριο για τα προημιτελικά θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα. Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ανόρθωση, μετά την νίκη με 2-0 της ΑΠΕΠ. Ισοπαλία στο ΓΣΠ
Στον επαναληπτικό θα κριθεί η πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ
και τον Απόλλωνα Λεμεσού, μετά το 1-1 στο ΓΣΠ. Να σημειωθεί ότι αρκετά επεισόδια σημειώθηκαν στο παιχνίδι, με τον διαιτητή να διακόπτει δύο φορές τον αγώνα λόγω ρήψης αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.Ο Απόλλων άνοιξε από νωρίς το σκορ, με τον Μπαγκούρα να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Χιώτη στο σουτ του Ατόρνο και να γράφει το 1-0 στο 17ο λεπτό. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 55ο λεπτό με τον Μαντούκα.Ο βραζιλιάνος έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο 59` όταν το δοκάρι του χάλασε τα σχέδια, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπαγκούρα για λογαριασμό των φιλοξενούμενων λίγα λεπτά αργότε