Η Καβάλα νίκησε τον Πανελλήνιο με 81-70 κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για παραμονή στην τετράδα

Συνέχεια στις εξαιρετικές φετινές εμφανίσεις της έδωσε η Καβάλα, που νίκησε και τον Πανελλήνιο στο κλειστό της Καλαμίτσας, με 81-70 για την 12η αγωνιστική, κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου! Διψήφιος αριθμός πόντων για πέντε παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, που είδε την ομάδα του να εκμεταλλεύεται τα καλά ποσοστά της από τη γραμμή των 6,75 αλλά και την πολύ καλή αντίδραση στον αιφνιδιασμό. Για τον Πανελλήνιο,
πάλεψαν αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι, Σμιθ και Φράνσις. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της αναμέτρησης, μέχρι να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο οπότε και οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα στο σκορ. Σημείο κλειδί, η κούραση των Σμιθ, Φράνσις, που κρατούσαν μόνοι τους τον Πανελλήνιο μέσα στο παιχνίδι, έχοντας πετύχει τους 35 από τους 59 πόντους της ομάδας των Ολυμπιονικών, μέχρι εκείνο το σημείο.Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο 10λεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 26