Ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου για Αρη Λεμεσού, ΑΕΚ και Εθνικό Αχνας

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Κύπρου έκανε η ΑΕΚ, που επικράτησε της Δόξας Κατωκοπιάς με 1-0 στο Μακάρειο. Νίκες με το ίδιο σκορ πανηγύρισαν ο Εθνικός Αχνας και ο Αρης Λεμεσού επί των Ερμή Αραδίππου και ΑΕΛ αντίστοιχα, ενώ στο μηδέν κόλλησαν ΑΕ Πάφος και Ολυμπιακός.
Με 1-0 νίκησε την Δόξα η ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί της ομάδας της Κατωκοπιάς, μετά το 4-1 στην κυριακάτικη (09/01) αναμέτρηση για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Αντρές Οπερ στο 23ο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ για να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου.Το γκολ του Φίλιπ Ιβανόφσκι στο 82ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Εθνικό την νίκη με 1-0 επί του Ερμή, με την ομάδα της Αχνας να έχει το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο Δασάκι.Με το ίδιο σκορ επικράτησε ο Αρης της ΑΕΛ, χάρη σε τέρμα του Γιόριτ Ντέσελερ στο 23` και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης, ενώ στην Πάφο, ΑΕΠ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0.Αναλυτικά τα αποτελέσ