Στις καθυστερήσεις "μύρισε" η κορυφή Λεβάντε

Με γκολ του Σουάρες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Λεβάντε επικράτησε με 3-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Primera Division. Νίκς για Βαλένθια και Ράγιο Βαγεκάνο, ισόπαλο το Χετάφε-Οσασούνα.

Η έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος δεν ζαλίστηκε από την κορυφή και το βράδυ της Τετάρτης (26/10) πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της, φτάνοντας τους 23 βαθμούς, δύο βαθμούς

μπροστά από τη Μπαρτσελόνα και τέσσερις από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.

Η Σοσιεδάδ προηγήθηκε στο 4' με τον Εστράδα, αλλά στην επανάληψη η Λεβάντε ανέτρεψε το αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα στο 56' ο Νάνο ισοφάρισε και πέντε λεπτά αργότερα ο Βάλντο έγραψε το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το "Σιουδάδ ντε Βαλένθια", καθώς ο Μαρτίνες ισοφάρισε στο 86'. Η Λεβάντε όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με γκολ του Σουάρες στο τελευταίο λεπτά τον καθυστερήσεων πήρε τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή.

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από τη Σαραγόσα η Βαλένθια. Οι νυχτερίδες κέρδισαν 1-0 με γκολ του Αλμπα στο 82' και προσπέρασαν τη Σεβίλη, που βρισκόταν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Τρίτη 25/10/11 (17:00)
Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 0-1 (34΄ Τσάβι)
Σεβίλλη-Ρασίνγκ Σανταντέρ 2-2 (37’, 90’+2’ Μανού- 62’ ’ριελ, 69’ Σαμπέριο)

Τετάρτη 26/10/11
Σαραγόσα-Βαλένθια (0-1
(82’ Ζόρντι ’λμπα) Χετάφε-Οσασούνα 2-2 (62’, 77’ Γουΐθα – 8’, 66’ Μπάλντε)
Λεβάντε-Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2 (56’ Νάνο, 61’ Βάλντο, 90’+3’ Ρούμπεν Σουάρες – 4’ Εστράδα, 86’ Ινίγκο)
Ράγιο Βαγιεκάνο-Μάλαγα 2-0 (2’ Πέδρο, 70’ Ταμούδο)
Μαγιόρκα-Σπόρτινγκ Χιχόν (23:00)
Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ (23:00)