"Βόμβα" της Σαρλερουά στην Πόλη!

Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία και στην Εφές το γνωρίζουν καλά τόσα χρόνια που κάνουν τεράστια οικονομικά ανοίγματα. Η... μικρούλα -σε σχέση με το τεράστιο μπάτζετ των τούρκων- Σαρλερουά πλήγωσε την πανίσχυρη Εφές Ανατολού, επικρατώντας της στην Πόλη με 80-79!

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι βέλγοι είχαν το πάνω χέρι, με τους γηπεδούχους πάντως να κρατούν την τύχη στα χέρια στο τέλος, αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ιλιάσοβα ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Η Σαρλερουά δεν πανικοβλήθηκε και με ήρωα τον Χάμιλτον πήρε τη νίκη.

Τα

δεκάλεπτα: 15-24, 32-38, 56-60, 79-80

Αναντολού Εφές: Μπαλμπάι, Ιλιέφσκι 9, Κίνσεϊ 14, Τουντσερί, Ακιόλ, Μπατίστα, Βούγιασιτς 12, Σαβάνοβιτς 2, Ιλιασόβα 21, Γκιουλέρ, Μπάρατς 11, Κούτσο 10
Σαρλερουά: Χιλ 7, Χάμιλτον 12. Γκριν 18, Οβενέκε, Ρίντικ 2, Τζαντίν, Μάλετ 14, Πένινκ, Μπέγκιν 13, Σενγκέλια 8 , Βέλτς 6

Ανετα η ΤΣΣΚΑ την Μπάμπεργκ
Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 2ης δόσης στη 2η αγωνιστική, η ΤΣΣΚΑ έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη επί της Μπάμπεργκ, όπως μαρτυρά και το τελικό 94-74. 8 πόντους, 4 ασίστ, αλλά και 5 λάθη είχε ο Μίλος Τεόντοσιτς. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κρίστιτς με 19.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 47-30, 71-52, 94-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 8, Σισκάουσκας 6, Μέχια 4, Κρστιτς 19, Κιριλένκο 12, Βορονόφ, Βοροντσέβιτς 13, Σβέντ 4, Κάουν 9, Κριάπα 7, Πονκρασόφ 3, Γκόρντον 9
Μπάμπεργκ: Σουπούτ 8, Τάντα 3, Τζένκινς 15, Νέουμαν 2, Πλέις 17, Ρόμπερτς 9, Τζάκομπσεν 6, Τάκερ 10, Γκαβέλ 4

"Καθάρισε" στο τέλος η Κάχα Λαμποράλ
Στη Βασκονία, η Κάχα Λαμποράλ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καντού, ωστόσο με εκπληκτική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-69. Τελέτοβιτς και Μίλκο Μπιέλιτσα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 18-17, 17-15, 20-10

Κάχα Λαμποράλ: Ρίμπας 4, Πριχιόχι, 4, Μ. Μπιέλιτσα, 17, Σέραφιν 10, Σαν Εμετέριο 6, Χουέρτελ 11, Ολεσον 2, Τελέτοβιτς 22, Ν. Μπιέλιτσα 5
Καντού: Μίκοφ 14, Σκέσιτς 13, Μαρκοϊσβίλι 6, Λέουνεν 5, Μαρκονάτο 4, Ματσαρίνο 9, Σερμαντίνι 11, Μπαζίλε 2.