"Σούπα" στο Στάμφορντ Μπριτζ, στο 0-0 Τσέλσι και Σίτι (vid.)

Ο Μπενίτεθ δεν κατάφερε να εκπληρώσει την υπόσχεσή του για νίκη στο ματς με τη Σίτι, στο ντεμπούτο του στο πάγκο της Τσέλσι και οι "μπλε" θα αναγκαστούν να περιμένουν άλλη μια εβδομάδα προκειμένου να επιστρέψουν στο δρόμο των επιτυχιών. Στον ένα βαθμό από την πρώτη Γιουνάιτεντ οι "πολίτες", που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο.Πιο "ζωντανή" φαινόταν η Μάντσεστερ Σίτι στην αρχή του αγώνα και κρατώντας την κατοχή της μπάλας προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Τσεχ.Η Σίτι δημιούργησε δύο φορές τις προϋποθέσεις για να πετύχει ένα γκολ,
με τον Ζαμπαλέτα στο 36' και με τον Σέρχιο Αγκουέρο πέντε λεπτά αργότερα, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Τσεχ αντέδρασε σωστά.Η Τσέλσι εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος και είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 61' με τον Τόρες. Συγκεκριμένα, ο ισπανός ήταν ο τελικός αποδέκτης της συνεργασίας Μάτα-Αζάρ στη περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ξυστά απ'το δοκάρι.Το ματς δεν είχε να προσφέρει τίποτα το αξιόλογο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα και το ντέρμπι έληξε στο 0-0.Στα άλλα σημερινά παιχνίδια της αγωνιστικής, η Τότεναμ νίκησε άνετα με 3-1 τη Γουέστ Χαμ χάρη σε δύο γκολ του Ντεφόε και ένα του Μπέιλ και ξεπέρασε την Αρσεναλ στη βαθμολογία.Μεγάλη νίκη η Σαουθάμπτον απέναντι στη Νιούκαστλ με 2-0 που την βγάζει από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Σούονσι.Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα (13η αγωνιστική):Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ 2-0 (Λάλανα 35', Ραμίρεζ 60')Σούνσι-Λίβερπουλ 0-0Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 3-1 (Ντεφόε 44', 64, Μπέιλ 58'-Κάρολ 82')Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 0-0