Πήρε ντέρμπι και κορυφή η ΑΕΚ, 3-1 τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, επικρατώντας με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Με αυτή την νίκη, η Ενωση πέρασε στην κορυφή και άφησε στην τρίτη θέση τις ερυθρόλευκες.Οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος στο
σερβίς, πιέζοντας την αντίπαλη υποδοχή και αναγκάζοντας τις ακραίες και τα λίμπερο σε άσχημες επιλογές. Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και πήρε το προβάδισμα.Η ΑΕΚ απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο σετ, ενώ στο τρίτο που έγινε ντέρμπι, η ομάδα του Οικονόμου ανέτρεψε το ερυθρόλευκο προβάδισμα και έκανε το 2-1.Στο τέταρτο σετ, η Ενωση ξέφυγε με 22-7 και 24-13, με την Τένεβα να δίνει ελπίδες στον Ολυμπιακό καθώς με τα σερβίς της μείωσε σε 24-19, αλλά η Μποροβίντσεκ έβαλε τέλος στα… σενάρια ανατροπής και η ΑΕΚ επικράτησε με το... καθαρό 3-1.Τα σετ: 19-25, 25-18, 25-23, 25-19.