Ο Κλάους κράτησε τη σημαία ψηλά

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην Τούμπα με τον Τζιμπούρ, κρατούσε τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά ο Αθανασιάδης ισοφάρισε στο 88' και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στους οκτώ βαθμούς έμεινε η μεταξύ τους διαφοράΔίχως νικητή ολοκληρώθηκε το ματς της Τούμπας, εκεί που ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Λεονάρντο
Ζαρντίμ εγκλώβισε τους γηπεδούχους, προηγήθηκε με τον Τζιμπούρ στο 27' και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Φουστέρ να καθαρίσει το ματς στην επανάληψη. Ωστόσο, το συγκρότημα του Δώνη, που αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες από το πρέσινγκ των ερυθρολεύκων, δεν τα παράτησε και κατάφερε στο 87' να ισοφαρίσει με τον Στέφανο Αθανασιάδη, που κράτησε την σημαία ψηλά. Στους οκτώ βαθμούς έμεινε η διαφορά των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία να... τελειώσει ουσιαστικά το πρωτάθλημα και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να μειώσει στους πέντε.Με όπλα του την πίεση από ψηλά και την υπεροπλία του στο κέντρο, ο Ολυμπιακός έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι στο α' μέρος, το οποίο και ολοκλήρωσε προηγούμενος. Η αμυντική τετράδα του ΠΑΟΚ ήταν ασταθής, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και ο Ρομπέρ ήταν ο μόνος, που προσπαθούσε ψύχραιμα να προωθήσει το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι έκλεβαν μπάλες κοντά στην αντίπαλη περιοχή και με τον τρόπο αυτό ο Ολυμπιακός απείλησε τόσο στο 8' με τον Μασάντο, όσο και με τον Τζιμπούρ στο 14'.Παρά τα πολλά λάθη των δύο ομάδων, το συγκρότημα του Ζαρντίμ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 27' πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη σε προσπάθεια του Αμπντούν και άψογο τελείωμα του Τζιμπούρ (κάκιστη επιστροφή των παικτών του ΠΑΟΚ). Ο Δικέφαλος του Βορρά, που δεν είχε "καθαρή" ευκαιρία, προσπαθούσε να αντιδράσει με μακρινές μπαλιές, οι οποίες ήταν... βούτυρο στο ψωμί των Σιόβα και Μανωλά και οι μοναδικές καλές στιγμές του προήλθαν όταν έβαλε κάτω την μπάλα, δημιουργώντας ρήγματα από τις πτέρυγες.Ο ΠΑΟΚ θέλησε να μπει δυνατά στην επανάληψη και προβλημάτισε στα πρώτα λεπτά την ερυθρόλευκη άμυνα, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός, που άγγιξε το γκολ μετά από προσπάθεια του Αμπντούν. Ο Φουστέρ όπλισε από ευνοϊκή θέση στο 53', αλλά ο Γλύκος κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως δεν μπορούσαν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση, αφού οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και να κλέβουν μπάλες, ενώ στο 64' απώλεσαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φουστέρ.Ο Δώνης προσπάθησε από τον πάγκο με την είσοδο των Λάζαρ και Σταφυλίδη να δώσει πνοή στην ομάδα του, η οποία δεν μπορούσε παρά να απειλήσει με μακρινά σουτ και στημένα (καλή στιγμή στο 75' με εκτέλεση του Λίνο). Η απογοήτευση παικτών και εξέδρας φαινόταν στις κινήσεις τους, ωστόσο δεν τα παράτησαν, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με εξαιρετική συνεργασία Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη -τη μοναδική οργανωμένη προσπάθεια- ο δεύτερος ισοφάρισε στο 88'. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και η μεταξύ τους διαφορά διατηρήθηκε στους οκτώ βαθμούς.