Ρεσιτάλ ευκαιριών και "Χ" στην Τρίπολη

Βαθμό - χρυσάφι πήρε η Βέροια στην Τρίπολη, μένοντας στο 0-0 με τον Αστέρα για την 17η αγωνιστική της Super League. Το "φτωχό" 0-0 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων, που δημιούργησαν και σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες.Με τον βαθμό ο Αστέρας έφτασε τους 26 και θα μείνει στην 5άδα στο φινάλε του πρώτου γύρου, εφόσον η Ξάνθη δεν νικήσει τον Παναθηναϊκό στη
Λεωφόρο.Παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης η Βέροια, που έφτασε τους 14 βαθμούς και συγκατοικεί με τον Απόλλωνα στη 16η θέση. Στα τελευταία πέντε ματς η "Βασίλισσα" έχει συγκεντρώσει τους μισούς (7) από τους βαθμούς της!Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, με αποκορύφωμα τα τρία τετ α τετ που σπατάλησε η Βέροια με τον Μπαργκάν στο 23' και το 90' και τον Μπέν στο 34'. Η ομάδα της Ημαθίας θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με το διπλό, αν οι παίκτες της ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.Ευκαιρίες, βέβαια, είχε και ο Αστέρας, που πάντως για πρώτη φορά σε εντός έδρας αγώνες παρουσίασε τόσα κενά στο αμυντικό κομμάτι.Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 17' και το 27' με σουτ του Καράσκο, ενώ στο 30ό λεπτό ο Καντιμοίρης ενήργησε εντυπωσιακά, απομακρύνοντας την μπάλα σε σουτ του Μπαράλες.Ο γκολκίπερ της Βέροιας δήλωσε και στο 37' παρών σε σουτ του Χουάνμα, ενώ ένα λεπτό αργότερα δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στην προσπάθεια του Σέτι.Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο ρυθμός έπεσε, με τη Βέροια να έχει δύο προσπάθειες για γκολ με τον Μπαργάν στο πρώτο τέταρτο και τον Αστέρα να προσθέτει ακόμα μια τελική σε σουτ του Μπλάσις στο 63'. Ο Εντό σε δύο διαδοχικές φάσεις στο 66' δεν κατάφερε να νικήσει τον Καντιμοίρη, ενώ στο 82' ο Αστέρας έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν αρχικά ο Καντιμοίρης "έβγαλε" το σουτ του Ντε Μπλάσις και στη συνέχεια ο Καράσκο δεν κατάφερε να σπρώξει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.Ο χορός των χαμένων ευκαιριών έκλεισε με δύο φάσεις στο φινάλε, στο 90ό λεπτό με τον Μπαργκάν να χάνει νέο τετ α τετ και στο 94' τον Ουσέρο να σουτάρει, αλλά να μη βρίσκει στόχο