Στο +7 Ολυμπιακός Βόλου και Κέρκυρα

Με νίκες συνέχισαν στην 13η αγωνιστική οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Football League, Ολυμπιακός Βόλου και Κέρκυρα, αυξάνοντας την διαφορά τους στο +7 από τα Χανιά και τη Νίκη Βόλου αντίστοιχα, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο.1ος όμιλοςΜόλις 11 λεπτά χρειάστηκε
ο Ολυμπιακός Βόλου, για να "κλειδώσει" το τρίποντο επί του καταδικασμένου Βύζαντα και να ολοκληρώσει ιδανικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Ο Δεινόπαπας άνοιξε το σκορ στο 11', με τον Καπετάνο να πετυχαίνει δύο τέρματα σε διάστημα εννέα λεπτών (13'-22') και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους γηπεδούχους.Στο 60', ο Πινδώνης έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για τον Ολυμπιακό Βόλου, γράφοντας το 4-0. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Νικολέτος στο 84'.Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Παναχαϊκή, που επικράτησε με 2-1 της Γλυφάδας. Ο Κοντογουλίδης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 58' και ο Μπόζιτς στο 80' διπλασίασε το προβάδισμα των πατρινών. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα των νοτίων προαστίων ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Νικολιά στο 84'.Με πρωταγωνιστή τον Πατσατζόγλου, ο Ηρακλής Ψαχνών επικράτησε με 2-1 του Φωστήρα εντός έδρας. Ο έμπειρος μέσος άνοιξε το σκορ στο 35', με πέναλτι και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Εύβοιας στο 65'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει προσωρινά με τον Σεχολάρι στο 44'.Η πιο επεισοδιακή αναμέτρηση διεξήχθη στην Αμφισσα, όπου ο Αστέρας Μαγούλας επικράτησε 2-0 του Φωκικού και πανηγύρισε μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή. Ο Κοτίτσας άνοιξε το σκορ στο 23', ωστόσο στο 68' το παιχνίδι χάλασε, όταν ο διαιτητής ακύρωσε γκολ του Φράγκου. Ακολούθησε είσοδος κόσμου στον αγωνιστικό χώρο και πεντάλεπτη διακοπή, ενώ στην εκπνοή αποβλήθηκαν δύο παίκτες (ένας για κάθε ομάδα).Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εβερετ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πέναλτι.2ος όμιλοςΜε πρωταγωνιστή τον Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ, η Κέρκυρα επικράτησε 2-0 του Πιερικού στην Κατερίνη και συνδύασε με ιδανικό τρόπο την κατάκτηση του άτυπου τίτλου του πρωταθλητή χειμώνα. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών, ο Καραδέμητρος έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην πρωτοπόρο του 2ου ομίλου, εν αντιθέσει με τον σκοπιανό επιθετικό, που σκόραρε στο 70' και το 80', διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, ο Ηρακλής υπέστη απώλεια βαθμών στην Ζάκυνθο, αφού η ομώνυμη ομάδα τον υποχρέωσε στο ισόπαλο 0-0. Ο Γηραιός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων, οι οποίοι μέχρι πρότινος δεν είχαν χάσει βαθμό στην έδρα τους.Βαθμολογική ανάσα για την Καβάλα, που πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, με 1-0 επί του Αιγινιακού. Ο Γκαρακλίδης ανοίξει το σκορ στο 34' για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρά την αποβολή του Καζαντζίδη στο 63', κράτησαν το υπέρ τους 1-0 μέχρι το τέλος, με τον Καρλόπουλο να χάνει πέναλτι στο 90' για τους αργοναύτες.Το γκολ του Κάσσου στις καθυστερήσεις χάρισε στην Δόξα Δράμας τη νίκη επί του Βατανιακού με 2-1 και παράλληλα την τρίτη συνεχόμενη νίκη της. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ζαγοριανός έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 52', αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Διαμαντόπουλος ισοφάρισε με πέναλτι.Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κάσσος σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους μαυραετούς.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:1ος όμιλοςΠαρασκευή (20/12)Αχαρναϊκός - Πανηλειακός 3-1 (58', 90'+1' Νεόφυτος, 82' πέν. Ντάλας - 90'+4' Μπιτάνγκ)Κυριακή (22/12)Ηρακλής Ψαχνών - Φωστήρας 2-1 (35' πέν., 65' Πατσατζόγλου - 44' Σεχολάρι)Φωκικός - Αστέρας Μαγούλας 0-2 (23' Κοτίτσας, 90'+7' πέν. Εβερετ)Παναχαϊκή - ΑΟ Γλυφάδα 2-1 (58' Κοντογουλίδης, 80' Μπόζιτς - 84' Νικολιάς)Ολυμπιακός Βόλου - Βύζας Μεγάρων 4-1 (11' Δεινόπαπας, 13', 22' Καπετάνος, 60' Πινδώνης - 84' Νικολέτος)Δευτέρα (23/12)15:00 Χανιά - Καλλιθέα     16:00 Επισκοπή - Παναιγιάλειος2ος όμιλοςΚυριακή (22/12)Ζάκυνθος - Ηρακλής 0-0Δόξα Δράμας - Βατανιακός 2-1 (56' Διαμαντόπουλος, 90'+2' Κάσσος - 52' Ζαγοριάνος)Καβάλα - Αιγινιακός 1-0 (34' Γκαρακλίδης)Τύρναβος - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0 (28' Γεωργίου)Πιερικός - ΑΟ Κασσιόπη 0-2 (70', 80' Μπαλντοβάλιεβ)18:00 Αναγέννηση Καρδίτσας - Νίκη Βόλου     Δευτέρα (23/12)18:00 Εθνικός Γαζώρου - Απόλλων Καλαμαριάς