Πρώτη νίκη για Ρόμα στο Top 16, που επικράτησε μέσα στην Λουμπλιάνα της Ολίμπιας με 87-76

Οποιος είχε παρακολουθήσει την Ολίμπια Λουμπλιάνα στην Α' φάση της Ευρωλίγκας και έβλεπε το ματς κόντρα στην Ρόμα, θα αδυνατούσε να πιστέψει πως πρόκειται για την ίδια ομάδα. Το σύνολο του Γιούρι Ζντοβτς κατάφερε να σβήσει από το μυαλό όλων τις εξαιρετικές της εμφανίσεις στην φάση των ομίλων, καθώς στο Top 16 απογοητεύει πλήρως. Κόντρα στην Ρόμα για την 5η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα, ηττήθηκε, εντός έδρας μάλιστα, με το βαρύ
87-76, σε ένα ματς ωστόσο χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Το γεγονός πως οι δύο θέσεις που οδηγούσαν στα προημιτελικά είχαν καπαρωθεί από Μπαρτσελόνα και Μακάμπι από την προηγούμενη αγωνιστική αυτομάτως έκανε τις δύο ομάδες αδιάφορες για το ματς. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με το 1ο δεκάλεπτο να ανήκει στους φιλοξενούμενους και το 2ο στους γηπεδούχους,  με το σκορ να διαμορφώνεται στο 41-37 υπέρ των σλοβένων.Το 3ο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και το πλέον κομβικό στην αναμέτρηση, με τους ιταλούς να πετυχαίνουν double score (28-14) και μπαίνουνε με ένα