Ηττα, που αλλάζει τα δεδομένα στον όμιλό του, γνώρισε ο ΠΑΟ από την Λιέτουβος Ρίτας στο ΟΑΚΑ με 67-68

Το ματς με την Κάχα Λαμποράλ δεν έγινε πάθημα στον Παναθηναϊκό, που πραγματοποίησε παρόμοια εμφάνιση με αυτή κόντρα στους ισπανούς, αλλά στο τέλος η Λιέτουβος δεν τον συγχώρεσε. Ο Ελ Αμίν ευστόχησε στις βολές στο τέλος της αναμέτρησης, σε αντίθεση με τον Σαν Εμετέριο πριν μία εβδομάδα και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 68-67, βάζοντας μπουρλότο στον όμιλό των πρασίνων. Μοιραίος ο Νίκολας, που στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε τρίποντο, με τον ολόκληρο Παναθηναϊκό πάντως να παρουσιάζει μία μετριότατη εικόνα… Ενα δεκάλεπτο
για κάθε ομάδαΤο παιχνίδι ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό με πικρή γεύση, καθώς στο 1ο δεκάλεπτο η Λιέτουβος Ρίτας έλεγχε το ματς και κατάφερνε να πάρει έστω και μικροδιαφορές (16-11, 20-14).Ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό όμως, προς το τέλος της 1ης περιόδου κατάφερε να μειώσει στο 20-23 και δεν άφησε τους λιθουανούς να πάρουμε ακόμα μεγαλύτερο κεφάλι στο σκορ.Το μουδιασμένο ξεκίνημα των πρασίνων στην αναμέτρηση επέτρεψε στην Λιέτουβος να ξεκινήσει δυναμικά και αυτό