Με το βαρύ 3-1 ηττήθηκε η Τότεναμ στην έδρα της Μπλάκπουλ

Την μεγάλη ευκαιρία να περάσει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχασε η Τότεναμ, η οποία ηττήθηκε με το βαρύ 3-1 στην έδρα της Μπλάκπουλ, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Premier League. Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη σκαρφάλωσαν πέντε θέσεις στην βαθμολογία και φιγουράρουν πλέον στην 11η θέση. Οι παίκτες του Ιαν Χολογουέι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό, όταν ο Μπασόνγκ ανέτρεψε τον Κάμπελ μέσα στην περιοχή, με τον Τσάρλι Ανταμ
να μην αστοχεί από τα 11 βήματα για το 1-0.Το 2-0 ήρθε σε καθοριστικό χρονικά σημείο και συγκεκριμένα ένα λεπτό προτού οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Σε αντεπίθεση της Μπλάκπουλ, ο Μπίτι έκανε τη σέντρα και ο Κάμπελ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Στο δεύτερο μέρος, η Τότεναμ πίεσε, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στη διεκδίκηση ενός έστω βαθμού, όμως στο 80` ο Ορμεροντ με προσπάθεια μέσα από την περιοχή του Γκόμες έβαλε την ταφόπλακα στα όνειρα των λονδρέζων.Το