Πράσινο το ντέρμπι στις γυναίκες

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ γυναικών, καθώς επικράτησε εύκολα 3-0 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη.

Πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα για τις δύο ομάδες στο πρώτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά ασφαλείας σε καθοριστικό σημείο (20-24) και να κερδίζει τελικά με 25-21.

Στο δεύτερο

σετ οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν 11-8, αλλά οι φιλοξενούμενες με σωστές επιλογές στην επίθεση, καλές άμυνες και εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 3-15, φτάνοντας στο 15-23 και τελειώνοντας ουσιαστικά το σετ (17-25).

Με την ψυχολογική ώθηση που του έδιναν τα δύο πρώτα κερδισμένα σετ και με τον Ολυμπιακό να φτάνει τα 21 λάθη (!), ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τρίτο σετ 7-6 και αργότερα 15-10. Οι ερυθρόλευκες πλησίασαν στο τέλος σε 21-23, αλλά δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, χάνοντας το σετ 22-25.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα του Ολυμπιακού, ο οποίος σε σχέση με πέρυσι άλλαξε τις 10 από τις 12 παίκτριές του.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έκανε το 3x3, με το παιχνίδι απέναντι στο Μαρκόπουλο να εκκρεμεί (είχε διακοπή λόγω επεισοδίων).