Πράσινη... Ανάσταση!

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βγάζοντας για πρώτη φορά τόσες πολλές φάσεις και συνδυασμούς, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον ΠΑΟΚ με τέρματα των Ζέκα και Βιτόλο στο ντεμπούτο του Χουάν Ρότσα στην τεχνική τους ηγεσία. Ο Δικέφαλος τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω ανόητης αποβολής του Χακόμπο στο 87'. Κορυφαίοι από τους πράσινους ο Σισοκό του πρώτου μέρους, ο Ζεκά, ο Κουίνσι και ο Βιτόλο. Εξαιρετικός μέχρι
την αποβολή του ο Χακόμπο για τον ΠΑΟΚ. Δοκάρι ο Σάλπι.Με 4-3-3 και τον Σισοκό στον άξονα για να βοηθάει στην ανάπτυξη και να κάνει παιχνίδι από πίσω, παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Χουάν Ραμόν Ρότσα στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Τριφυλλιού. Με το γνώριμο 4-4-2 κατέβασε τον ΠΑΟΚ από την πλευρά του ο Γιώργος Δώνης. Ο Δικέφαλος μπήκε στο ΟΑΚΑ δίνοντας χώρο στους πράσινους που προσπάθησαν για παιχνίδι πρωτοβουλίας με τον Σισοκό κατά κύριο λόγο και τον Κουίνσι να ψάχνουν τον Τοτσέ, τον οποίο δύο φορές (7', 26') ανέκοψε σωτήρια ο Κουμαλό. Οταν ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να βγει μπροστά μετά το πρώτο μισό του ημιχρόνου το παιχνίδι άνοιξε με τη μπάλα πάνω-κάτω και φάσεις εκατέρωθεν.Στο 27' σουτ του Σαλπιγγίδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Καρνέζης, στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Χακόμπο να αποσοβήσει τον κίνδυνο σε εξ επαφής σουτ του Τοτσέ και στην επόμενη φάση μακρινό σουτ του Ρομπέρ απομάκρυνε ο Καρνέζης, ενώ στο 34' ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ σταμάτησε το γυριστό του Μαυρία. Το ημίχρονο έκλεισε με πράσινες διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του Κατσικά στον Τοτσέ... Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον Δώνη που πέρασε τον Κωνσταντινίδη αντί του τραυματία Ετο και τον ΠΑΟΚ να κάνει την πρώτη φάση, με τον Κατσικά να πιάνει την κεφαλιά αουτ από κόρνερ του Φωτάκη στο 47'. Από εκείνο το σημείο οι πράσινοι πήραν και πάλι την πρωτοβουλία και άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό, με τους Βιτόλο, Σεϊταρίδη, Ζέκα να αλλάζουν την μπάλα, ο Πορτογάλος έπαιξε το 1-2 με τον Τοτσέ, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση νίκησε τον Χακόμπο κάνοντας το 1-0. Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ, και πολλοί σκέφτηκαν πως το έκανε λόγω της αποχώρησης του Φερέιρα (δικό του παιδί γαρ...), ενώ στη συνέχεια σχημάτισε με τα δύο του χέρια την καρδούλα προφανώς αφιερώνοντάς το στην σύντροφό του. Ο Ζέκα ήταν πρωταγωνιστής και στην φάση του 61', όταν ο Σπυρόπουλος έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα αριστερά με τον Πορτογάλο να μην μπορεί αυτή τη φορά να νικήσει τον Χακόμπο που έσωσε την εστία του με τα πόδια!Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς στο 73' με τον Ζέκα να βγάζει στον Κουίνσι που έφυγε... σφαίρα προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως στο τετ α τετ δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα τον Χακόμπο, που απέκρουσωσε σωτήρια σε κόρνερ. Εν τω μεταξύ ο Φορναρόλι είχε μπει στη θέση του τραυματία Μαυρία, ο Λίνο στη θέση του Λάζαρ και ο Γιάννου αντί του Ρομπέρ με τον Δώνη να μετατρέπει το 4-4-2 σε 4-3-3. Ο Δικέφαλος απείλησε με σέντρα-σουτ του Σαλπιγγίδη στο 74' που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.Στο 79' ο Τοτσέ άφησε τη θέση του στον Πετρόπουλο και στο