Πήρε το όγδοο ο Ναδάλ

Συνεχίζει την αυτοκρατορία του ο Ναδάλ στη Βαρκελώνη μετά τον 8ο τίτλο του.Μία βδομάδα μετά την ήττα του στον τελικό του Μόντε Κάρλο από τον Νόβακ Τζόκοβιτε, ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε στον τελικό του Barcelona Open τον συμπατριώτη του Νίκολας Αλμάγκρο και κατέκτησε το τρόπαιο.Ο ισπανός τενίστας μπορεί να μην πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, όμως κατάφερε να επιβληθεί του αντιπάλου του με 2-0 σετ
(6-4, 6-3 ).Ο Αλμάγκρο ξεκίνησε πολύ δυναμικά και πήρε το προβάδισμα με διπλό μπρέικ, 3-0 γκέιμς. Ομως, ο Ναδάλ αντέδρασε αμέσως και ισοφάρισε σε 3-3. Στο 4-4 γκέιμς, ο Αλμάγκρο είχε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ και να πάρει τις μπάλες να σερβίρει για το σετ, όμως τις έχασε κι αυτές με αποτέλεσμα ο Ναδάλ να πετύχει το καθοριστικό μπρέικ στο 10ο γκέιμ, παίρνοντας το προβάδισμα στα σετς. Στο 2ο σετ ο Ναδάλ ήταν πολύ δυνατός και με το μπρέικ στο 4ο γκέιμ ήταν ένα βήμα πριν τον τίτλο. Σε 1 ώρα και 32 λεπτά ο Ναδάλ κατάφερε να "καθαρίσει' το παιχνίδι και να στεφθεί νικητής.Ο ισπανός πρωταθλητής πανηγύρισε τον 54ο τίτλο της καριέρας του και 4ο φετινό, μετά το Σάο Πάολο (d. Nalbandian), το Ακαπούλκο (d. Ferrer) και το Indian Wells Masters (d. Del Potro).  Αυτός ήταν ο 6ος τελικός του Ράφαελ Ναδάλ σε ισάριθμα τουρνουά που έχει πάρει μέρος, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή του επιστροφή στα courts μετά την 7μηνη απουσία του λόγω του σοβαρού τραυματισμού του στο αριστερό γόνατο. Τελικός Barcelona Open:Ναδάλ (Ισπανία)- Αλμάγκρο (Ισπανία):  6-4 6-3