Κυρίαρχη η Σαράποβα

Με απόλυτη επιτυχία υπερασπίστηκε η Μαρία Σαράποβα τον τίτλο της στο Porsche Tennis Grand Prix της Στουτγκάρδης επικρατώντας της Να Λι.Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε τον πρώτο μεγάλο τίτλο της χρονιάς σε χωμάτινη επιφάνεια η Μαρία Σαράποβα.  Η ρωσίδα τενίστρια δεν δυσκολεύτηκε στον τελικό, σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια του τουρνουά, και νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-3)
σε 1 ώρα και 33 λεπτά την κινέζα Να Λι.Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στο τουρνουά για τη Σαράποβα, το οποίο κατέκτησε χωρίς να χάσει σετ.Η 30χρονη κινέζα, Νο2 του ταμπλό στη Στουτγκάρδη και πρωταθλήτρια του Roland Garros το 2011, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλό της, ειδικά στο 2ο σετ όπου η Σαράποβα κυριάρχησε στο κεντρικό κορτ της Porsche Arena.Η Μάσα πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο 7ο γκέιμ του 2ου σετ και δεν χρειάστηκε να σερβίρει για τη νίκη μετά το νέο της μπρέικ και το λάθος της Να Λι.Η Στουτγκάρδη, ήταν το πρώτο τουρνουά για τη Σαράποβα μετά την ήττα απ'τη Σερίνα Γουίλιαμς στον τελικό του Μαϊάμι τον περασμένο μήνα.Για την 26χρονη ρωσίδα αυτός ήταν ο 29ος τίτλος στην καριέρα της και ο 5ος στο χώμα.Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις η Σαράποβα μετρά 9 νίκες σε 14 παιχνίδια. Με τον σημερινό νικηφόρο τελικό η Σαράποβα πήρε την εκδίκησή της για τον αποκλεισμό της από τη Να Λι στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Οπεν.