Πέταξαν και οι δύο την ευκαιρία...

Σε ένα ματς με αποβολές, νεύρα και άγχος, Ξάνθη και Πανθρακικός έμειναν στο 0-0 και παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Με πολλές διακυμάνσεις το ματς, είχαν και οι δύο ομάδες την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Πανθρακικός ανέλαβε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε δύο καλές στιγμές. Αρχικά ο Βαϊρουά έκανε ένα ξαφνικό σουτ υποχρεώνοντας τον Λοντίγκιν να διώξει σε κόρνερ με υπερένταση, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σερφά έπιασε τη κεφαλιά στη "καρδιά" της άμυνας της Ξάνθης, με
τον Λοντίγκιν να επεμβαίνει εκ νέου και να παραχωρεί ένα ακόμη κόρνερ.Στο 23' άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς, καθώς ο Σερφά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου για να αλλάξει... σορτσάκι! Έτσι, οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να οπισθοχωρήσουν και η Ξάνθη πήρε τα ινία της αναμέτρησης.Στο 31', μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βάλλας πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει έγκαιρα τη σημαία καθώς ο αρχηγός των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ.Η καλύτερη φάση για τη Σκόντα Ξάνθη ήρθε στο 36', όταν ο Μάνταλος από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ, με τον Κουτσόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία, ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Βασιλακάκης από καλή θέση δεν πέτυχε το σωστό... "timing" στο άλμα του και η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε άουτ. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε και πάλι στη Ξάνθη, όταν ο Πλατέλλας βρέθηκε με τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Πανθρακικού, αλλά του σουτ του πέρασε αρκετά άουτ.Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρίν, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη παράλληλη μπαλιά του Μπαξεβανίδη.Στο 50', ο Πανθρακικός, στις ελάχιστες φορές που βγήκε μπροστά μετά την αποβολή, είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου η οποία πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Λοντίγκιν.Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει πολύ, με την Ξάνθη να κρατάει την κατοχή της μπάλας αλλά να αδυνατεί να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κουτσόπουλου.Στο τρίλεπτο 76-79, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, υπέρ των φιλοξενούμενων αυτή τη φορά, αφού όχι μόνο ο Φλίσκας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Παπαδόπουλο, αλλά τραυματίστηκε και ο Ρικάρντο Ντάνι με τον Νίκο Κωστένογλου να μην μπορεί να τον αντικαταστήσει έχοντας ήδη συμπληρώσει τις τρεις αλλαγές που δικαιούται.Ο Πανθρακικός, εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα, βγήκε με αρκετούς παίκτες στην αντεπίθεση στο 88' αλλά ο Μπαϊκαρά έχασε απίστευτη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού το πλασέ του έδιωξε ο Λοντιγκίν με υπερένταση στη γωνία του και έσωσε τη Ξάνθη, κρατώντας το 0-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.Ξάνθη (Νίκος Κωστένογλου): Λοντίγκιν, Μπέρτος (Μαρίν 46'), Βάλλας, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Ντάνι, Πλατέλλας (Νάκας 46'), Μάνταλος, Μαρσελίνιο (Ράνος 68'), ΜαρσκόφσκιΠανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος