Χτυπά δυνατά η καρδιά της, 4-0 στη Βέροια

Σπουδαία διπλό στη Βέροια για στην ΑΕΚ, που νίκησε με το εντυπωσιακό 4-0 την τοπική ομάδα για την 11η αγωνιστική και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Κατίδης, Φούντας, Σταματής και Γκερέιρο τα γκολ για την ΕνωσηΜετά την ήττα από τον Ολυμπιακό η ουραγός ΑΕΚ
βρέθηκε στο -4 από την προτελευταία ομάδα της βαθμολογίας και στην χειρότερη στιγμή της ιστορίας της. Στη Βέροια απέδειξε πως η καρδιά της εξακολουθεί να χτυπά δυνατά, καθώς φώναξε βροντερό παρών κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 4-0. Με σαφέστατη αμυντική βελτίωση και μεγάλη αποτελεσματικότητα, η ομάδα του Εβαλντ Λίνεν κυριάρχησε, σκόραρε τέσσερις φορές με υπέροχα τέρματα των Κατίδη, Φούντα, Σταματή και πέναλτι του Γκερέιρο, σκορπώντας ελπίδες για τη δύσκολη συνέχεια. Η Ενωση παραμένει τελευταία, αλλά πλησίασε στο βαθμό τη Βέροια και στους δύο άλλες τέσσερις ομάδες. Βαριά άρρωστη η ομάδα του Καρύδα, που έπαιξε για 35' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καφέ. Η Βασίλλισα του Βορρά ηττήθηκε για τρίτη σερί αγωνιστική και παραμένει χωρίς τρίποντο για έξι διαδοχικά ματς.Πέντε λεπτά χρειάστηκε η ΑΕΚ στη Βέροια για να πετύχει ό, τι δεν είχε καταφέρει στα προηγούμενα δέκα 90λεπτα. Πραγματοποιώντας το καλύτερό της ημίχρονο, η Ενωση σημείωσε δύο τέρματα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, βάζοντας στέρεες βάσεις για την πρώτη της εκτός έδρας επιτυχία. Η Βέροια μπήκε καλύτερα, έχασε με τον Μπαργκάν στο 4' τη μία και μοναδική της ευκαιρία στο ημίχρονο και στη συνέχεια παρέδωσε τα ηνία στην Ενωση.Ο Κατίδης στο 19' με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ και στο 24' ο Φούντας με καταπληκτικό μακρινό πλασέ "κρέμασε" τον Τζόναθαν για να γράψει το 2-0. Η ομάδα του Λίνεν ήλεγξε το χώρο του κέντρου, ανάγκαζε σε πολλά λάθη τους αντιπάλους της και μέχρι το 35' δημιούργησε δύο ακόμα καλές στιγμές με Φούντα, Κορδέρο. Οι γηπεδούχοι, που περίμεναν τα πάντα από τον Ολαϊτάν, πίεσαν με κάποια στημένα στο τέλος, αλλά η Ενωση, που παρουσίασε μεγάλη βελτίωση στα αμυντικά της καθήκοντα, δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το μηδέν.Η εξέλιξη του αγώνα στην επανάληψη ήταν ανάλογη με αυτή του πρώτου. Ο Καρύδας έκανε δύο γρήγορες αλλαγές (Κόστλι, Καλογέρης) για να ανατρέψει την κατάσταση και η Βέροια απείλησε με τον Καφέ στο 47' μετά από στημένη φάση. Στην ευκαιρία των γηπεδούχων η ΑΕΚ απάντησε με γκολ-πέναλτι του Γκερέιρο στο 57', φάση που κόστισε την αποβολή του Καφέ (ανέτρεψε τον Φουρτάδο, που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία). Με αριθμητικό πλεονέκτημα και το σκορ 3-0 η Ενωση ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.Η συνέχεια του αγώνα αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Ενωση είχε φέρει το ματς στα μέτρα της και η Βέροια αδυνατούσε να αντιδράσει. Με σωστή αμυντική λειτουργία, οι παίκτες του Λίνεν κρατούσαν τους γηπεδούχους μακριά από τον Κωνσταντόπουλο, που δεν χρειάστηκε να κάνει τη μεγάλη επέμβαση. Ο Λίνεν έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Κοτσαρίδη, Αρκούδα και Σταματή, με τον τελευταίο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 89' όταν μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Κορδέρο ανέβασε τον δείκτη το σκορ στο τελικό 4-0