Περίπατος στην Πόλη, βήμα πρόκρισης για ΠΑΟ

22:14 2/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης σε άμυνα και επίθεση και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, για την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague. Μπατίστ, Καϊμακόγλου και Σάτο οι κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι με αυτό το διπλό, διόρθωσαν και την ήττα από την Ουνικς στο ΟΑΚΑ, την περασμένη αγωνιστική.Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στην
αναμέτρηση. Οι πράσινοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι σε άμυνα και επίθεση και επέβαλαν με το... καλημέρα τον ρυθμό τους στην Fenerbahce Ulker Sports Arena.Με πρωταγωνιστές τους Μπατίστ (10 π.) και Καϊμακόγλου (5 π.) στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έχτισε μία διαφορά 13 πόντων (15-2, 6'), παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τους τούρκους στους δύο πόντους για περισσότερο από έξι λεπτά!Με τον Καϊμακόγλου να έχει 3/4 τρίποντα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε ότι ήθελε την Φενέρ και έκλεισε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο με μία διαφορά 15 πόντων (24-9).Το... σόου του Παναθηναίκού συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Με τους Τσαρτσαρή και Βουγιούκα να κάνουν ότι θέλουν στην ρακέτα των γηπεδούχων, οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν επιμέρους σκορ 9-4 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 19 (32-13, 15').Στην συνέχεια, η ομάδα του Σπάχια ανέβασε ελαφρώς την απόδοση της, εκμεταλλεύτηκε κάποια εύκολα λάθη των παικτών του Τριφυλλιού και με ένα σερί 5-0, συμμάζεψε την διαφορά στους 14 (18-32, 16'). Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (36-22).Με εύστοχο τρίποντο του Γκιστ, η Φενέρ πλησιάσε κι άλλο τον Παναθηναϊκό, στις αρχές της τρίτης περιόδου (27-38, 22'). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού με τρίποντο του Καλάθη και δίποντο του Διαμαντίδη, έτρεξαν ένα σερί 5-0 και επανέφεραν το προβάδισμα τους στο +16 (43-27, 23').Πεκέρ και Τζέρελς ανέλαβαν το επιθετικό βάρος για την ομάδα του Σπάχια στην συνέχεια, με τον αμερικανό γκαρντ των τούρκων να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με πέντε δικούς του πόντους, να μειώνει εκ νέου στους 11 για τους γηπεδούχους (34-45, 25').Παρά τις προσπάθειες των Τζέρελς και Γκιστ, οι Σάτο, Μπατίστ και Γιασικεβίτσιους κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το Τριφύλλι (54-41, 28'). Με τρίποντο του Διαμαντίδη, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πήγε στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την διαφορά στο +15 (58-43).Ενα γρήγορο 4-0 των τούρκων, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (47-58, 31'), δεν άγχωσε την ελληνική ομάδα, που με ένα δικό της 6-0, αποκατέστησε την... τάξη (64-47, 34') και έβαλε γερές βάσεις για την τελική επικράτηση.Οι Τουρκσάν και Ούκιτς ανέλαβαν δράση για την Φενέρ, η οποία πλησίασε στους 12 (54-66, 37'), αλλά... μέχρι εκεί. Ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στους τούρκους να γίνουν πιο απειλητικοί, με τον Λόγκαν να... καθαρίζει το ματς για τους πράσινους, οι οποίοι πήραν την νίκη με το τελικό