Εύκολα η ΤΣΣΚΑ την Γαλατά στη Μόσχα

20:18 2/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε στη Ρωσία της Γαλατάσαραϊ με 85-70 και ανέβασε στο 3-0 το ρεκόρ της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας. Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας με αυτόν τον τρόπο έμειναν για 13ο διαδοχικό παιχνίδι αήττητοι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση φέτος. Να σημειωθεί πως το αποτέλεσμα αυτό ευνοεί τον Ολυμπιακό, καθώς η τουρκική
ομάδα έμεινε στη μία νίκη.Πλέον οι ερυθρόλευκοι θα μονομαχήσουν με την Γαλατά και την Εφές για τη δεύτερη θέση του ομίλου.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στο 3' με 10-0 των Τούρκων. Η Γαλατάσαραϊ, όμως αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -7 (19-12).Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο σκορ, αλλά η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί με 2/2 βολές του Τοπάλογλου πλησίασε ξανά στους επτά πόντους (33-26) για να κλείσει το ημίχρονο στο 44-37. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα, διευρύνοντας παράλληλα την διαφορά τους από την Γαλατάσαραϊ και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων (66-52).Οι τούρκοι δεν έδειχναν πως μπορούν να αντισταθούν και στο τελευταίο, διαδικαστικό ουσιαστικά, δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ διεύρυνε την διαφορά της στους 15 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-37, 66-52, 85-70.