ΟΣΦΠ: Ηττα των Νέων με 2-4 από την Αντερλεχτ

Η ομάδα των Νέων του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 2-4 από την αντίστοιχη της Αντερλεχτ στο Βέλγιο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της UEFA Youth League. Οι παίκτες του Μπερντ Στορκ έμειναν στον ένα βαθμό, τον οποίο είχαν κατακτήσει μετά την ισοπαλία κόντρα στην Παρί Σεν
Ζερμέν, στην πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης.Ο γερμανός τεχνικός παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1 και τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια. Ο Γκούτσιος ήταν δεξιά στην άμυνα, αριστερά ο Βολονάκης, ενώ στόπερ ήταν οι Βλάχος και Σωτηράκος. Στον άξονα έπαιζαν οι Βούρος και Παπασάββας, ως αμυντικά χαφ, μπροστά τους ο Γιάνκοβιτς, ως δεκάρι, αριστερά ήταν ο Σιώπης, δεξιά ο Καναβέτας και στην κορυφή της επίθεσης ο Βέργος.Από την αρχή του ματς ο Ολυμπιακός δεν θέλησε να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Ο Σιώπης συνέκλινε αρκετά, από τα αριστερά προς τον άξονα, ενώ ο Γιάνκοβιτς ήταν κινητικός και έψαχνε τη γρήγορα εναλλαγή της μπάλας. Η Αντερλεχτ δυσκολευόταν να διατηρήσει την μπάλα στην κατοχή της. Αντιθέτως, στο πρώτο τέταρτο, η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού ήταν ανώτερη στο ματς. Δίχως να κάνει όμως κάποια σημαντική ευκαιρία, πέρα από ένα σουτ του Βέργου στο 11', από το οποίο η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω. Το φάουλ του Ζααντί στο 16' έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στρέζου, ενώ στο 24' ο Λέγια έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, γύρισε στον Σουμαρέ και εκείνος με πλασέ πάνω στην κίνηση σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου. Από το 15' μέχρι το 30' η Αντερλεχτ είχε τις ευκαιρίες και την ανωτερότητα στο γήπεδο. Στο 34', ο Ολυμπιακός... άγγιξε το γκολ, όταν ο Γκούτσιος γύρισε την μπάλα από δεξιά στον Βέργο, με τον νεαρό επιθετικό να μην βρίσκει για ελάχιστα εκατοστά την μπάλα στην προβολή που επιχείρησε!Στο 37', ο Καβάγια εκμεταλλεύτηκε τη δυνατότητα που του παρουσιάστηκε να μπει στην περιοχή του Ολυμπιακού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της Αντερλεχτ σε εκείνο το σημείο. Δεν πέρασε πολλή ώρα όμως και ο Ολυμπιακός απάντησε! Ο Σιώπης έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση και η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο ποδοσφαιριστή, έφτασε στον Βέργο, ο οποίος από κοντά εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας στο 40'.Η χαρά των ερυθρολεύκων για το γκολ που σημείωσαν δεν κράτησε πολύ, αφού στο 43' ο Λέγια μπήκε στην περιοχή του Στρέζου, πήρε την ασίστ από τον Ντεντόκερ και από κοντά έκανε το 2-1 για την ομάδα του Ρενέ Πέετερς. Το ημίχρονο έληξε με την Αντερλεχτ να προηγείται, τον Ολυμπιακό όμως να έχει σταθεί πολύ καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, να κάνει το παιχνίδι του και στις λεπτομέρειες να υστερεί του αντιπάλου του.Η επανάληψη δεν άρχισε με καλές προοπτικές για την ομάδα Νέων του Ολυμπιακού. Στο 48', οι βέλγοι έφτασαν σε τρίτο γκολ με τον Λέγια, τον σκόρερ του δεύτερου γκολ τους. Στο 55', ο Ζααντί έκανε καλή προσπάθεια με σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ανάγκασε τον Στρέζο να διώξει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 61', ο Λέγια πήρε την πάσα από τον Μπουράρ και με ωραίο πλασέ από καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το 4-1 για την Αντερλεχτ. Τα γκολ που πέτυχαν στο δεύτερο μέρος έδωσαν αυτοπεποίθηση στους ποδοσφαιριστές της Αντερλεχτ και... έκοψαν τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού, οι οποίοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά και ο Μπερντο Στορκ... ανακάτεψε την τράπουλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου η ομάδα του να διεκδικήσει κάτι καλό από το ματς στα λεπτά που απέμεναν. Στα θετικά, φυσικά, είναι το πείσμα των παικτών, οι οποίοι δεν παράτησαν το ματς, ακόμη και όταν το σκορ έφτασε στο 4-1. Στο 69', ο Παπασάββας με καλό σουτ ήταν λίγο άστοχος, ενώ στο 71' ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα και είδε τον Γκις να πέφτει στη γωνιά του και να μαζεύει την μπάλα. Το φάουλ του Σουμαρέ στο 79' έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Γαρεφαλάκης μείωσε στο 85' με ωραία προσπάθεια, έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Γιάνκοβιτς, ενώ ο Στρέζος έκανε στις καθυστερήσεις καταπληκτική επέμβαση σε προσπάθεια του Φαλσαπέρλα.Αντερλεχτ: Γκις, Ισκί, Ματίς, Ντε Μεντίνα (60’ Ντενάγιερ), Ντεντόκερ, Μπουράρ (86’ Φαλσαπέρλα, Μπαστιέν, Καβάγια, Ζααντί, Σουμαρέ (83’ Λαπάζ), Λέγια.Ολυμπιακός: Στρέζος, Γκούτσιος, Βολονάκης, Βλάχος (52’ Λάτσι), Σωτηράκος, Βούρος, Παπασάββας, Γιάνκοβιτς, Καναβέτας (48’ Ρέντζης), Σιώπης (80’ Γαρεφαλάκης), Βέργος.