Διπλό με Σανγκόι ο Απόλλων

Τεράστιο διπλό (0-1) με Σανγκόι έκανε ο Απόλλων Λεμεσού στην άδεια από κόσμο "Pepsi Arena" της Βαρσοβίας, απέναντι στην Λέγκια. Ο σκόρερ είχε χάσει και πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.Οι Πολωνοί ξεκίνησαν πολύ επιθετικά και στα πρώτα λεπτά "εγκαταστάθηκαν" στο μισό γήπεδο του Απόλλωνα, μάλιστα στο 7ο λεπτό είχαν δοκάρι σε πλασέ του Οτζάμα.Στο 23' σε μια από τις αντεπιθέσεις του, ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι... Μετά από μπαλιά του Μεριέμ, ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σανγκόι,
που δεν ήταν ψύχραιμος και με άστοχο σουτ έστειλε την μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια. Μάλιστα, δευτερόλεπτα αργότερα λίγο έλειψε η Λέγκια να κάνει το γκολ, ωστόσο ο Χίντι έβγαλε δύσκολη απόκρουση στο μακρινό σουτ του Oτζάμα. Στο 56' οι Κύπριοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Γκαρσία με ωραία μπαλιά βρήκε τον Σανγκόι που με δυνατό διαγώνιο σουτ από δεξιά... πήρε την προσωπική του εκδίκηση και χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα.Στο άλλο παιχνίδι του 10ου ομίλου, στην Τουρκία έγινε ματσάρα με 6 γκολ και ισοπαλία 3-3 ανάμεσα στην Τραμπζονσπορ και την Λάτσιο. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με τον Ερντογάν στο 12' και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 22' με τον Μιεζερβέσκι. Η Λάτσιο μείωσε με τον Ονάζι στο 29' αλλά οι γηπεδούχοι με τον Ενρίκε στο 35' έκαναν το 3-1. Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα έπαιρναν τη νίκη, οι Λατσιάλι με δυο γκολ του Φλόκαρι στο 84' και στο 86' έφεραν το ματς στα ίσια... 3-3!Στον 7ο όμιλο, η Γκενκ διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας με 2-1 της Τουν, έχοντας σκόρερ τους Γκόριους και Βοσέν, ενώ για τους ηττημένους πέτυχε το γκολ της τιμής ο Μαρτίνεθ στις καθυστερήσεις. Στην Αυστρία, η Ραπίντ Βιέννης έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στις καθυστερήσεις με τον Τρίμελ να ισοφαρίζει στο 93' τα γκολ του Γιαρμολένκο και Ντιμπόν (αυτ.) της Ντιναμό Κιέβου, ενώ είχε μειώσει για τους Αυστριακούς ο Μπουργκστάλερ.Στον 8ο όμιλο, έπρεπε η Φράιμπουργκ να μείνει με 10 παίκτες στο 63' για να ανοίξει το σκορ με πέναλτι ο Περότι και να διπλασίασει τα τέρματά της η Σεβίλη με τον Μπακόα στις καθυστερήσεις παίρνοντας τη νίκη με 2-0. Νίκη και για την Σλόβαν Λίμπερετς με 2-1 επί της Εστορίλ με γκολ του Σουράλ και του Κόβατς, ενώ για τους ηττημένους σκόραρε ο Λεάλ.Στον 9ο όμιλο η Λιόν γκέλαρε εντός έδρας 1-1 με την Βιτόρια Γκιμαράες. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με τον Μαζάου, που αποβλήθηκε στο φινάλε, ενώ οι Γάλλοι ισοφάρισαν με τον Μαξίμ. Ισοπαλία και στην Κροατία για την Ριέκα με την Μπέτις που έμειναν στο 1-1 με τέρματα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα.Τέλος, στον 11ο όμιλο, όπου νωρίτερα η Τότεναμ είχε περάσει από την Ανζί με 0-2, η Τρόμσο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σερίφ Τιρασπόλ με γκολ στο δεύτερο μέρος και για τις δυο ομάδες...7ος όμιλοςΡαπίντ Βιέννης - Ντιναμό Κιέβου 2-2 (53' Μπουργκστάλερ, 93' Τρίμελ - 30' Γιαρμολένκο, 34' Ντιμπόν)Γκενκ - Τουν 2-1 (55' Γκόριους, 63' Βοσέν - 93' Μαρτίνεθ)8ος όμιλοςΣεβίλη - Φράιμπουργκ 2-0 (63' πεν. Περότι, 90' Μπακόα)Σλόβαν Λίμπερετς - Εστορίλ 2-1 (15' Σουράλ, 62' Κόβατς - 45' Λεάλ)9ος όμιλοςΡιέκα - Μπέτις 1-1 (10' Μπένκο - 14' Ζέραρντ)Λιόν - Βιτόρια Γκιμαράες 1-1 (53' Μαξίμ - 39' Μούσα Μαζάου)10ος όμιλοςΛέγκια Βαρσοβίας - Απόλλων Λεμεσού 0-1 (56' Σανγκόι)Τραμπζονσπόρ - Λάτσιο 3-3 (12' Ερντογάν, 22' Μιερζεβέσκι, 35' Ενρίκε - 29' Ονάζι, 84', 86' Φλόκαρι)11ος όμιλοςΑνζί - Τότεναμ 0-2 (34' Ντεφόε, 40' Τσαντλί)Τρόμσο - Σερίφ Τίρασπολ 1-1 (65' Οντρασεκ - 87' Ρικαρντίνιο)