Ορθιος ο Απόλλων στο Αγρίνιο, πρώτος ο Ηρακλής, διπλά Βόλος και Εργοτέλης

Με λευκή ισοπαλία (0-0) απέδρασε από το... κλουβί του Αγρινίου ο Απόλλωνας παραμένοντας στην πρώτη θέση, αν και απέκτησε συγκάτοικο τον Ηρακλή, ο οποίος έκανε την 7η σερί νίκη του επικρατώντας με 3-1 της Αναγέννησης Γιαννιτσών. Διπλό για Ολυμπιακό Βόλου στην Κατερίνη και Εργοτέλη στην Πάτρα. Νίκησε
και η Καλλονή, συνωστισμός στην πρώτη τριάδα, έχασε έδαφος η Νίκη Βόλου...Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 40ής αγωνιστικής στη Football League:Παναιτωλικός - Απόλλων Σμύρνης 0-0Φωκικός - ΑΕΛ 0-0Ηρακλής - Αν. Γιαννιτσών 3-1 (11' Ισαάκ, 12', 37' Στεφανίδης - 24' Αρτσε)Καλλονή - Αν. Επανομής 3-1 (26' Κάντζι, 31, 47' Λεοζίνιο - 80' Τοπούζης)Καβάλα - Πανσερραϊκός 0-1 (30' Σίμιτς)Νίκη Βόλου - Δόξα Δράμας 0-0Παναχαϊκή - Εργοτέλης 1-3 (39' Βάντερσον - 41' Ρομάνο, 43' πεν. Γκαντιάγκα, 73' Κοζορώνης)Πιερικός - Ολυμπιακός Βόλου 0-2 (47' Παλαιολόγος, 82' Μπολάτι)Βύζας Μεγάρων - Καλλιθέα 2-1 (56', 85' Κρολ Κρολ - 4' Ατματζίδης)Εθνικός Γαζώρου - Ηρακλής Ψαχνών 1-1 (62' Γαϊδαρτζής - 36' Γέσιτς)Ρεπό: ΘρασύβουλοςΝα διατηρηθεί στην κορυφή, έστω κι αν απέκτησε συγκάτοικο τον Ηρακλή, κατάφερε ο Απόλλωνας που έφυγε με το 0-0 από την έδρα του Παναιτωλικού. Μπροστά σε 5.500 οπαδούς της αγρινιώτικης ομάδας, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" κατάφερε παίζοντας έξυπνα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα δίχως να κινδυνέψει ιδιαίτερα, ενώ στο 85' είχε την ευκαιρία να φύγει και με το διπλό, όταν σουτ του Διαμάντη από τα 30 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι στην καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης.Το νικηφόρο σερί του σε 7 αγώνες διεύρυνε ο Ηρακλής, ο οποίος πάει... τρένο για Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου μπροστά σε 5.000 οπαδούς της επικράτησε εύκολα 3-1 της Αναγέννησης Γιαννιτσών στο Καυτανζόγλειο.Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Σουλίδης πέρασε έναν αντίπαλο, έκανε εξαιρετική κάθετη προς τον Ισαάκ που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Καραογλανίδη. Στο επόμενο λεπτό, πάλι ο Σουλίδης, ντρίμπλαρε έναν παίκτη των Γιαννιτσών έδωσε στον Στεφανίδη, αυτός έκλεψε από τον Σαμαρόπουλο και με διαγώνιο σουτ σημείωσε το δεύτερο γκολ του Ηρακλή.      Στο 24' από φάουλ του Αρτσε, ο Παπαδόπουλος δεν έχει σωστή θέση και η μπάλα περνάει από πάνω του και καταλήγει στα δίχτυα, μειώνοντας 2-1 για την Αναγέννηση Γιαννιτσών.Ωστόσο, στο 37' από το πλάγιο του Τσερκέζου, ο Σιατραβάνης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε την σέντρα και ο Στεφανίδης με κεφαλιά δε δυσκολεύτηκε να βρει στόχο κάνοντας το 3-1 για τον Ηρακλή, που είχε και δοκάρι με τον Γεωργίου στο 87' για να πετύχει και τέταρτο τέρμα.Ο Εργοτέλης πέρασε από την Αγυιά, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής και συνεχίζει να κρατά την υπόθεση άνοδος στα χέρια του. Το γκολ της χρονιάς από τα 35 μέτρα πέτυχε ο Κοζορώνης 1 λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο!Στο 6' ο Βερπακόφσκις κέρδισε πέναλτι. Ο Λετονός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Ανδρούτσος αρχικά και το οριζόντιο δοκάρι στην συνέχεια στέρησαν από τον Εργοτέλη το 0-1. Οι Πατρινοί άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και στην δεύτερη επίσκεψη τους στα καρέ του Αθανασίου άνοιξαν το σκορ στο 41' με τον Βασιλαντωνόπουλο.Παρά την αρχική ψυχρολουσία ο Εργοτέλης με επική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά πήρε το προβάδισμα και πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο 42' ο Ρομάνο ισοφάρισε σε 1-1 και ένα λεπτό αργότερο οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν πέναλτι με τον Βερπακόφσκις, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουχαλάκης.Στο 72' ο Εργοτέλης κλείδωσε τη νίκη. Ο Κοζορώνης ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο με γκολ ποίημα από τα 35 μέτρα (θύμισε κάπως αυτό που πέτυχε ο Τάτος στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης) έκανε το 1-3.Εχοντας 2.000 οπαδούς στο πλευρό του, που μετέτρεψαν σε Βόλο το στάδιο της Κατερίνης, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 2-0 τον Πιερικό και έκανε ακόμη ένα βήμα για την απευθείας άνοδο στη Super League. Σκόρερ οι Θανάσης Παλαιολόγος στο 48’ και Ματίας Μπολάτι στο 82’. Στο 48' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρέσκα από αριστερά, ο Παλαιολόγος με κεφαλιά ανενόχλητος έκανε το 0-1 και στο 82' από εκτέλεση φάουλ του Ανιέτε, ο Μπολάτι έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 0-2 για τους ερυθρόλευκους της Μαγνησίας.Ακόμη μία εύκολη νίκη πήρε η Καλλονή, που παρέμεινε έτσι σε τροχιά απευθείας ανόδου. Κέρδισε με 3-1 την Επανομή και δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση. Στο 29' ύστερα από κόρνερ του Λεοζίνιο, ο Κάντζι με σουτ άνοιξε το σκορ και αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών του Μπάμπη Τεννέ. Αμέσως μετά (32') ο Λεοζίνιο με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και το ματς τελείωσε κάπου εκεί. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (46'), ακυρώθηκε ως οφ σάιντ γκολ του Μαρσέλο, όμως δευτερόλεπτα μετά (47') ο Λεοζίνιο με ωραίο πλασέ, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Οι Θεσσαλονικείς στο 77' πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Τοπούζη. Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση η Νίκη Βόλου έμεινε στο 0-0 με τη Δόξα Δράμας στο Πανθεσσαλικό, στον προτελευταίο της αγώνα για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Πολύ αγχωμένοι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι χωρίς καθαρό μυαλό και συγκέντρωση, αποχαιρέτησαν την απ' ευθείας άνοδο.Ετσι κι αλλιώς οι ελπίδες που είχαν απομείνει ήταν ελάχιστες για την ΑΕΛ. Μετά και το 0-0 με τον Φωκικό στην Άμφισσα η Λάρισα έχασε και τυπικά το τρένο των πλέι οφ, μιας και δεν κατάφερε να πάρει το διπλό.