Εχασε αλλά σώθηκε ο Ηλυσιακός, έπεσε το Περιστέρι

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, ο Ηλυσιακός μπορεί να έχασε με 82-83 από το Περιστέρι στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, αλλά εξασφάλισε την παραμονή του στην Α1, αφού υπερτερεί της ομάδας των δυτικών προαστίων στην ισοβαθμία. Ετσι, η ομάδα του Τζίμη Κουστένη υποβιβάστηκε στην Α2.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λιόγα ο Στόγκλιν, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους, με άξιο
συμπαραστάτη τον Αναγκόνιε, που πέτυχε 12. Από το συγκρότημα του Κουστένη, διακρίθηκαν οι Παπαντωνίου (24 π.), Κομποδιέτας (18 π.), Μίτσελ (14 π.) και Κανονίδης (13 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με ένα σερί 10-0, ξέφυγαν με οκτώ (10-2) στο 3'. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια, απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-2 και πήραν το προβάδισμα με 14-12, στο 9'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι στο +1 (17-16).Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου (24-24, 15'), αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Κουστένη βελτίωσε την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 10-3, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (34-27).Με σερί 5-0, το Περιστέρι αύξησε την διαφορά του στο +12 (39-27) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά μέχρι εκεί... Στην συνέχεια, η ομάδα του Λιόγα αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Στόγκλιν, έκανε επιμέρους σκορ 22-7 και πήρε το προβάδισμα με 49-46 στο 29'! Με καλάθι του Παπαντωνίου, οι γηπεδούχοι πήγαν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης με -1 (48-49).Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με μία βολή του Παπαντωνίου, 19'' πριν το τέλος, το Περιστέρι μείωσε σε 74-76, αλλά ο Μίτσελ πήρε το ριμπάουντ, μετά την χαμένη δεύτερη βολή και ισοφάρισε σε 76-76. Στην συνέχεια, ο Στόγκλιν αστόχησε για τους κιτρινόμαυρους, ενώ 6'' πριν από την λήξη ο Πέτρουλας αστόχησε επίτηδες σε δύο βολές, ώστε να οδηγηθεί το ματς στην παράταση, όπως κι έγινε αφού το σουτ του Στόγκλιν ήταν άστοχο, στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.Στο έξτρα 5άλεπτο της παράτασης, οι δύο ομάδες αλληλοεξοντώθηκαν και σκόραραν σχεδόν αποκλειστικά με ελεύθερες βολές. Ο Χατζής ευστόχησε επίτηδες σε μία βολή και έδωσε προβάδισμα στον Ηλυσιακό με 82-81, με τον Παπαντωνίου να διαμορφώνει το 83-82 για το Περιστέρι, με 5'' για το τέλος.Στην συνέχεια, ο Μάρας αστόχησε επίτηδες σε δύο βολές για τον Ηλυσιακό, ο Παπαντωνίου προσπάθησε με τρίποντο από το κέντρο να χαρίσει την παραμονή στην ομάδα του, αλλά ήταν άστοχος.Τα δεκάλεπτα: 17-16, 17-11, 14-22, 28-27 πάρ. 7-6.