Ορθιος με Βελλίδη στη Βέροια ο ΠΑΣ

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν στη Βέροια η τοπική ομάδα με τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 9η αγωνιστική της Super LeagueΜπορεί ο ΠΑΣ Γιάννινα να προηγήθηκε με δύο γκολ, αλλά η Βέροια έδειξε ψυχικά αποθέματα και έφτασε στην ισοφάριση. Ιλιτς και Κοροβέσης έδωσαν το προβάδισμα στο 5' και
το 30', αλλά αρχικά ο Καλτσάς μείωσε στο 32' και στη συνέχεια ο Μπαργκάν ισοφάρισε στο 39'. Στην επανάληψη η Βέροια πίεσε και έψαξε το γκολ, αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα στο τελευταίο τέταρτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και κράτησαν το βαθμό. Για να κρατήσουν βέβαια το αποτέλεσμα, οι γιαννιώτες χρειάστηκαν σωτήριες επεμβάσεις του Βελλίδη, ο οποίος κατέβασε πραγματικά τα ρολά στην επανάληψη. Παραμένει τελευταία η ομάδα του Στόικα, που έπιασε στους έξι βαθμούς τον ΟΦΗ, στους έντεκα βαθμούς και την 9η θέση ανέβηκε το συγκρότημα του Παντελίδη.Συγκλονιστικό παιχνίδι στη Βέροια με την εναλλαγή των συναισθημάτων να είναι συνεχής και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το τρίποντο. Ο ΠΑΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε στο 5' να ανοίξει το σκορ με τον Ιλιτς μετά από μεγάλο λάθος του Σιόντη. Ο σέρβος επιθετικός θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά στο 6' δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση τετ α τετ. Στο διάστημα 5'-30' το ματς ήταν κακό, αλλά ο ΠΑΣ βρήκε και δεύτερο γκολ.Ιλιτς και Κορεβέσης έσπασαν το οφσάιντ και μετά από ασίστ του σέρβου ο έλληνας επιθετικός έγραψε το 2-0. Κι ενώ οι γιαννιώτες έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς δίχως να έχουν δεχτεί ευκαιρίες, η Βέροια πάτησε γκάζι και ισοφάρισε προτού ολοκληρωθεί το 45λεπτο. Την αρχή της αντεπίθεσης έκανε ο Καλτσάς, που στο 32' μείωσε με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ με ανάλογο τρόπο ισοφάρισε ο Μπαργκάν στο 39' μέσα σε αποθέωση.Η ψυχολογία πλέον είχε περάσει στην πλευρά της Βέροιας, που μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, έχοντας τον Καλτσά σε πολύ μεγάλη μέρα. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά ο Βελλίδης σταμάτησε τόσο το απευθείας φάουλ του Μπεν, όσο και το κοντινό σουτ του Σισοκό. Ο ΠΑΣ ισορρόπησε στη συνέχεια, αλλά η Βέροια βρήκε τον τρόπο να απειλήσει εκ νέου, αναγκάζοντας στο 68' τον Βελλίδη να κάνει την απόκρουση του αγώνα σε κοντινό πλασέ του Μρντάκοβιτς.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στη συνέχεια για τον ΠΑΣ, αφού ο Βίλα μετά από απερίσκεπτη ενέργεια αποβλήθηκε στο 70' (ενώ είχε κάρτα πέταξε την μπάλα μακριά και ενώ είχε σφυρίξει φάουλ ο Μάνταλος). Η αποβολή αυτή φάνηκε να πεισμώνει τους φιλοξενούμενους και να τους οδηγεί να παίξουν με μεγαλύτερο πάθος. Με τα δύο αυτά στοιχεία ο ΠΑΣ έμεινε όρθιος με δέκα παίκτες, άντεξε στην σχετική πίεση της Βέροιας και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας. Σημαντικό ρόλο φυσικά έπαιξε ο Βελλίδης, ο οποίος πραγματοποίησε μία ακόμα σωτήρια επέμβαση στις καθυστερήσεις.