Υγιεινός περίπατος για ΠΑΟΚ στην Κομοτηνή, 0-3 με σούπερ Λούκας

Με εξαιρετική εμφάνιση του Λούκας, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ κι έφτιαξε το τρίτο, ο ΠΑΟΚ έκανε... υγιεινό περίπατο (0-3) στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού.Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα σε
σχέση με το ματς κόντρα στην Μακάμπι, αλλά και αυτό με τον Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο αυτό δεν έπαιξε κανένα ρόλο, αφού ο Δικέφαλος είχε καλή παρουσία και καθάρισε άνετα την αναμέτρηση της Κομοτηνής.Μόλις στο 11ο λεπτό ο Νίνης βρήκε τον Λούκας, αυτός πέρασε με ωραίο τρόπο τον Μίκουλιτς και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο ΔΑΚ Κομοτηνής. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Ισπανός από ευνοϊκή θέση σούταρε διαγώνια, λίγο άουτ από την εστία του Σέρεμετ.Στο 33' από σέντρα του Σκόνδρα, ο Αθανασιάδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σέρεμετ. Ο Πανθρακικός φάνηκε για πρώτη φορά στο 39', όταν το δυνατό σουτ του Εμπόου, έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία του Χακόμπο.Με την έναρξη του β' μέρους ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" ουσιαστικά το ματς και πάλι με τον Λούκας. Στο 47', ο Στοχ έβγαλε τη σέντρα και ο Ισπανός με σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-2 για τον Δικέφαλο.Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον... Εμπόου στο 72'. Ο Λούκας έκανε το κόρνερ ο Αθανασιάδης μαζί με τον Εμπόου έσπρωξαν τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Το γκολ τελικά χρεώθηκε στον παίκτη του Πανθρακικού (αυτογκόλ).Ο Στέφενς έδωσε ανάσες στη συνέχεια σε Αθανασιάδη και Κατσουράνη, ενώ λίγο νωρίτερα είχε βγάλει και τον Νίνη. Στο 85', ο Στοχ βγήκε τετ α τετ με τον Σέρεμετ, αλλά πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ άουτ έφυγε και η κεφαλιά του Κατσικά στην αμέσως επόμενη φάση. ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Μπαικαρά, Ντιόγκο (62' Ιγκόρ), Παπαγεωργίου, Μίκουλιτς, Σαρακατσάνος, Λαδάκης (87' Πόποβιτς), Εμπόου, Ρομέου, Κάσες (56' Τζάνης), Ζεκίνια.ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Σκόνδρας, Τζαβέλας, Κατσουράνης (83' Κατσικάς), Βίτορ, Λάζαρ, Τζιόλης, Λούκας, Στοχ, Νίνης (66' Βούκιτς), Αθανασιάδης (75' Νέτσιντ).