Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 στο Καραϊσκάκη τον Ολυμπιακό Βόλου

Για εβδομήντα περίπου λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα, αλλά τελικά αγχώθηκε για να προσθέσει τους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του. Κι αυτό καθώς μετά το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε από το 20λεπτο με τους Τοροσίδη και Μιραλάς, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό Βόλου να μειώσει στο 71΄με τον Ούμπιντες και να διεκδικήσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο βέλγος επιθετικός των ερυθρολεύκων όμως ήταν σε μεγάλη μέρα και αφού

κέρδισε πέναλτι, που δεν μετέτρεψε σε γκολ ο Ριέρα στο 82', έδωσε τη χαριστική βολή στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα. Το Καραϊσκάκη ήταν κατάμεστο για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι κι η ομάδα του Βαλβέρδε αφού σημείωσε την τέταρτη σερί της νίκη εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με μοναδική αλλαγή τον Μιραλάς στη θέση του Πάντελιτς παρέταξε ο Βαλβέρδε τον Ολυμπιακό, με τον Ιμπαγάσα να είναι ετοιμοπόλεμος και τελικά να παίρνει φανέλα βασικού. Χωρίς εκπλήξεις η