Ο Ολυμπιακός επικράτησε 86-66 της Τουρκ Τέλεκομ και κατέκτησε το τουρνουά της Μπάνβιτ

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τουρνουά της Μπάνβιτ, καθώς επικράτησε με 86-66 της Τουρκ Τέλεκομ συνδυάζοντας τη νίκη με άλλη μια καλή εμφάνιση, που δείχνει πως η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς βρίσκεται σε σωστό δρόμο.

Με τον Ράσο Νεστέροβιτς να πετυχαίνει 10 πόντους και να ξεχωρίζει

ο Ολυμπιακός, αν και αντιμετώπισε αρχικά ορισμένα προβλήματα στην άμυνα, κατάφερε να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους μπροστά (28-18). Μέχρι το 7' η ομάδα του Πειραιά ήταν πίσω στο σκορ με 16-17 αλλά με ένα σερί 12-0 μπήκε στη θέση του οδηγού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει την διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς παίζοντας εξαιρετικά το pick n'roll έπαιρνε πολλούς πόντους από τους ψηλούς και διατήρησε τη διαφορά που είχε χτίσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά του πειραιώτες με 43-34.

Με τους Πειραιώτες να μένουν άποντοι για 2,5' η Τουρκ Τέλεκομ μείωσε στους 5 αλλά ένα δίποντο του Μαυροκεφαλίδη έσπα