Ο Εθνικός το ντέρμπι, 3-2 τον Παμβοχαϊκό

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ μειώνοντας στον έναν βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα και αφήνοντας παράλληλα ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στην 4άδα στην 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, όπου ο Παμβοχαϊκός θα υποδεχτεί τον Φοίνικα Σύρου και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα δοκιμαστεί στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά.Ο Παμβοχαϊκός μπορεί να έχασε, αλλά πήρε έναν πολύτιμο
βαθμό που τον διατήρησε μόνο στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και επί πλέον διατήρησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Εθνικό.Ετσι, οι βραχατιώτες με "καθαρή" νίκη επί του Φοίνικα την τελευταία αγωνιστική θα κρατήσουν την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ για να εξασφαλίσουν σίγουρα θέση στην 4άδα θα χρειαστούν δύο σετ με τους συριανούς.Ο αγώνας στον Εβρο στο κατάμεστο γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης ήταν συναρπαστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ράιτς, Κουμεντάκη που σημείωσαν 29 και 20 πόντους αντίστοιχα.Ο Παμβοχαϊκός μπήκε στον αγώνα από το δεύτερο σετ (το πρώτο σετ το έχασε με 25-11 λόγω τραγικής υποδοχής), ανέκτησε τον έλεγχο στο φιλέ κατακτώντας το δεύτερο και τρίτο σετ, αλλά από το τέταρτο σετ ο Εθνικός έκανε αντεπίθεση διαρκείας και με 17 πόντους από το μπλοκ πήρε τη νίκη.Tα σετ: 25-11, 21-25, 19-25, 25-17, 15-13.Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 29 (23/35, 5 μπλοκ, 1 άσος), Κόβατς 3 (1/3, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (6/9, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (7/15, 1 άσσος, 53% υπ.), Κουμεντάκης 20 (19/36, 1 μπλοκ, 64% υπ.)./Μίτρεφ (λ. - 78%υπ., 47% άριστες), Γραμματικάκης 5 (3/6, 2 μπλόκ).Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 15 (13/23, 45% υπ.), Καλντέιρα 14 (14/34, 44% υπ.), Τερζής 3 (1/7, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 18 (15/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Καραγιάννης 8 (6/8, 2 μπλόκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 70% υπ., 45% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπεκιάρης 1 (1/2), Δρογκάρης, Μπάκας.