"Πολυβόλο" η Ντόρτμουντ, νέα σφαλιάρα για Σάλκε

Καταιγιστική ήταν η Μπορούσια Ντόρτμουντ στα απογευματινά ματς του Σαββάτου (16/3), για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, καθώς διέλυσε με 5-1 τη Φράιμπουργκ. Αξιοσημείωτο είναι ακόμη πως θετικά αποτελέσματα απέσπασαν και οι τρεις ομάδες που βρίσκονται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο του γκολ στην Bundesliga σημείωσε ο Θανάσης Πέτσος, στο 2-2 της Γκρόιτερ Φιρτ με τη
Βέρντερ.Η Φράιμπουργκ έκανε το λάθος να προηγηθεί και το... θηρίο της Ντόρτμουντ αντέδρασε άμεσα. Ο Σμιντ άνοιξε λοιπόν το σκορ στο 28` για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.Ο Λεβαντόφσκι έκανε την αρχή στο 41`, ο Σαχίν έκανε το 2-1 με τον Σαχίν, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε και πάλι για να γράψει το 3-1 του ημιχρόνου.Η Φράιμπουργκ δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Μπορούσια συνέχισε το... πάρτι στο δεύτερο μέρος, με τους Σαχίν (72`) και Μπίτενκουρτ (78`), να διαμορφώνουν το τελικό 5-1.Οσο για τους ουραγούς, Αουγκσμπουργκ, Χόφενχαϊμ και Γκρόιτερ Φιρτ κατάφεραν να μη χάσουν και σίγουρα, παρότι η παραμονή στην κατηγορία δεν είναι εύκολη υπόθεση, έμειναν ικανοποιημένοι.Η Χόφενχαϊμ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Μάιντς, η Αουγκσμπουργκ νίκησε εκτός έδρας με 1-0 το Αμβούργο και η Γκρόιτερ Φιρτ πήρε το "Χ" (2-2) στη Βρέμη, απέναντι στη Βέρντερ.Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε πως η Σάλκε, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον αποκλεισμό της από τη Γαλατά στο Champions League και γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από τη Νυρεμβέργη.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΠαρασκευή 15/3Βόλφσμπουργκ - Φορτούνα Ντίσελντορφ  1-1 Σάββατο 16/3Μπορούσια Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 5-1Νυρεμβέργη - Σάλκε 3-0Αμβούργο - Αουγκσμπουργκ 0-1Χόφενχαϊμ - Μάιντς 0-0Βέρντερ Βρέμης - Γκρόιτερ Φιρτ 2-2 19:30 Μπάγερ Λεβερκούζεν - Μπάγερν ΜονάχουΚυριακή 17/316:30 Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Στουτγκάρδη 18:30 Γκλάντμπαχ - Ανόβερο