Ο Αρης νίκησε 78-74 την Εφές Πίλσεν σε φιλική αναμέτρηση

01:15 5/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Ο Αρης διπλασίασε τις νίκες του στα φιλικά παιχνίδια στην Ιταλία, αφού επικράτησε και της Εφές Πίλσεν με 78-74. Οι κίτρινοι έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, ενώ στην επίθεση πήραν πόντους τόσο από τον Πι Τζέι Τάκερ όσο και από τον Νίκο Χατζηβρέττα.

Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα, αφού στο πρώτο ημίχρονο υστέρησε μεν στην άμυνα, αλλά είδε και τους Τούρκους να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Γι' αυτό εξάλλου, η Εφές Πίλσεν προηγήθηκε με 22-20 στο δεκάλεπτο, ενώ στην διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου φρόντισε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε και στα επίπεδα των 11 πόντων (38-49ημ.).

Η απόδοση του Αρη άλλαξε από τις αρχές της τρίτης περιόδου, καθώς η ελληνική ομάδα εισπράττοντας πόντους από τους Τάκερ, Χατζηβρέττα και με βασικό όπλο την καλή άμυνα, σταδιακά ροκάνισε την διαφορά ισορροπώντας μάλιστα το παιχνίδι με το τέλος του δεκάλεπτου (62-62). Στη τελευταία πράξη της