Η Ελλάδα αποκλείστηκε από το Μουντομπάσκετ, καθώς ηττήθηκε με 72-80 από την Ισπανία

23:05 4/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Η Ελλάδα έκανε υπερπροσπάθεια στην αναμέτρηση των 16 του Μουντομπάσκετ, αλλά δεν κατάφερε να ξορκίσει τον... κακό της δαίμονα, την Εθνική ομάδα της Ισπανίας. Με τους Διαμαντίδη και Ζήση σε μεγάλη μέρα η Εθνική μας έμεινε μέχρι τέλους στο κόλπο, αλλά ορισμένα... φάλτσα σφυρίγματα των διαιτητών και η έλλειψη συγκέντρωσης σε κρίσιμα σημεία, κόστισαν την πρόκριση. Η Ισπανία πήρε τη νίκη με 72-80 και μαζί την πρόκριση στους 8, ενώ η Ελλάδα

αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση, πληρώνοντας κατά κάποιο τρόπο την επιλογή της ήττας από την Ρωσία στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ελλάδα έδειξε πως δεν φοβάται την Ισπανία και είχε το πάνω χέρι. Στο 4` οι ισπανοί πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Γκαρμπαχόθα (8-7), αλλά κι αυτό προσωρινά, καθώς η Εθνική μας είχε καλές επιλογές και κατάφερε να προηγηθεί με 17-11.

Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, όμως, οι ισπανοί ανέτρεψαν το σκηνικό, βρήκαν λύσεις από τις... ρεζέρβ