Νίκησε ο ΠΑΟΚ &κλείδωσε την 3η θέση

Σπουδαία νίκη με την οποία κατοχύρωσε την θέση της βαθμολογίας εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τον Κολοσσό με σκορ 66-56 στο Κλειστό της Πυλαίας για την 25η αγωνιστική της Α1. Το προβάδισμα οι γηπεδούχοι
Παρότι ο Κολοσσός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο Κλειστό της Πυλαίας με τρίποντο του Πατ Καλάθη, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 ανέτρεψε στη συνέχεια ο σκηνικό και πήρε μια αισθητή διαφορά στην πρώτη
περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους Ντόζιερ και Στίγκερς κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός ισορρόπησε την κατάσταση και βρέθηκε να χάνει μόνο με δύο πόντους στο τέλος της περιόδου.Στην αντεπίθεση οι ροδίτες
Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο σκορ (μετά το 0-3 στην αρχή του αγώνα) όταν στο 12ο λεπτό ο Παναγιώτης Καυκής διείσδυσε, πέτυχε το λέι απ και έγραψε το 19-20. Για τον Κολοσσό, οι Πατ Καλάθης με 12 πόντους και Γιούριτσα Γκόλεματς με 8 πόντους ήταν οι κορυφαίοι του πρώτου 20λεπτου.Κρεσέντο τριπόντων για Δικέφαλο
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να ανατρέψουν εκ νέου την κατάσταση και να προηγηθούν μέχρι και με δέκα πόντους, σκοράροντας μόνο με τρίποντα! Συγκεκριμένα, οι Στίγκερς (τρεις φορές), Δέδας (2 φορές) και Μάρσαλ εκτέλεσαν τους ροδίτες έξω απο τη γραμμή του τριπόντου και έγραψαν το επιμέρους σκορ 18-6.Πήρε τους πολύτιμους βαθμούς
Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Κολοσσός έδειξε σημάδια ανάκαμψης και πέτυχε ένα σερί 6-0, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Δέδα και δίποντο του Γκετσέφσκι αύξησε πάλι τη διαφορά. Τελικώς, η ομάδα του Τόλη Μαρκόπουλου κράτησε μέχρι τη λήξη το προβάδισμα και πανηγύρισε την οριστική κατάληψη της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο.