Λευκή ισοπαλία στο Αμβούργο - Ανόβερο, νίκη παραμονής για Στουτγκάρδη

Χωρίς νικητή και γκολ έληξε η αναμέτρηση στο Αμβούργο, όπου η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε το Ανόβερο για την 30η αγωνιστική της Bundesliga. Νίκη παραμονής για την Στουτγκάρδη, 3-1 την Κολονία. Με 2-0 επικράτησε της Καϊζερσλάουτερν η Νυρεμβέργη, με 1-0 της Αϊντραχτ η Χόφενχαϊμ, ενώ Βόλφσμπουργκ και Ζανκτ Πάουλι έμειναν στο 2-2. Εχασε την ευκαιρία του το Ανόβερο
Την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά του από την 2η Μπάγερ Λεβερκούζεν έχασε το Ανόβερο,
που έμεινε στο 0-0 με το Αμβούργο.Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν από νωρίς μερικές καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Καμία όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Πλέον το Ανόβερο βρίσκεται στο -12 από την κορυφή και στο -7 από την 2η Λεβερκούζεν.Τρίποντο-σωτηρία για Στουτγκάρδη
Ενα πολύτιμο τρίποντο στην μάχη που δίνει για παραμονή πανηγύρισε η Στουτγκάρδη, που επικράτησε με 3-1 της Κολονίας και έφτασε τους 33 βαθμούς.Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα στην επανάληψη και πέτυχαν τρία τέρματα σε διάστημα 12 λεπτών. Στο 51` ο Τρας έκανε το 1-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Χάρνικ διπλασίασε τα τέρματα της Στουτγκάρδης. Το τρίποντο κλείδωσε ο Κουζμάνοβιτς, που ευστόχησε από τα 11 βήματα στο 63` και έγραψε το 3-0.Η Κολονία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 στο 68` με τον Νοβάκοβιτς.Τα υπόλοιπα ματς
Ζωντανή στο κυνήγι της εξόδου του Europa League έμεινε η Νυρεμβέργη, που νίκησε με 2-0 την Καϊζερσλάουτερν, και παρέμεινε στο -2 από την 5η θέση και την Μάιντς. Ο Ιγκλερ έκανε το 1-0 στο 34ο λεπτό και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακ έγραψε το 2-0.Χωρίς νικητή (2-2) έληξε η αναμέτρησης της Ζανκτ Πάουλι με την Βόλφσμπουργκ με αποτέλεσμα και οι δύο να χάσουν την ευκαιρία να ξεφύγουν από την ζώνη του υποβιβασμού. Νάκι (61`) και Λέμαν (77`) πέτυχαν τα γκολ για την Ζανκτ Πάουλι, ενώ ο Μάντζουκιτς είχε ανοίξει το σκορ για τους λύκους στο 39` και στο 89` ο Πόλακ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.Το γκολ του Φιρμίνο στο 78` ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Χόφενχαϊμ την νίκη με 1-0 επί της Αϊντραχτ. Βασικός για την ομάδα της Φρανκφούρτης ξεκίνησε ο Φάνης Γκέκας, που δεν κατάφερε να βοηθήσει όμως όσο θα ήθελε.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (15/04)
Μάιντς - Γκλάντμπαχ 1-0 (87` Σίρλε)Σάββατο (16/04)
Χόφενχαϊμ - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης: 1-0 (78` Φιρμίνο)
Καϊζερσλάουτερν - Νυρεμβέργη: 0-2 (34` Ιγκλερ, 90`+2` Μακ)
Κολονία - Στουτγκάρδη: 1-3 (68` Νοβάκοβιτς - 51` Τρας, 53` Χάρνικ, 63`πέν. Κουζμάνοβιτς)
Αμβούργο - Ανόβερο: 0-0
Βόλφσμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι: 2-2 (39` Μάντζουκιτς, 89` Πόλακ - 61` Νάκι, 77` Λέμαν)
19:30GR Βέρντερ Βρέμης - ΣάλκεΚυριακή (17/04)
16:30GR Μπάγερν Μονάχου - Μπάγερ Λεβερκούζεν
18:30GR Μπορούσια Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ