Νίκη-πρωτιά για Ρεάλ, 77-61 την Φενέρ

Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 77-61 της Φενερμπαχτσέ Ούλκερ στην Ισπανία, για την όγδοη αγωνιστική της Euroleague και έκανε σημαντικό βήμα για την πρωτιά του ομίλου του Παναθηναϊκού (1ου).Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις Ρεάλ και Φενέρ, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ωστόσο, οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν εκείνοι που
στο τέλος της δεύτερης περιόδου είχαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (39-36, 20').Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το 27' με 49-47, ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με +2 (54-52).Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο, έτρεξε σερί 10-0 και στο 33' βρέθηκε να προηγείται με +12 (64-52). Οι ισπανοί συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή απόδοση των τούρκων και στο 38' αύξησαν την διαφορά τους στο +19 (75-56), κλειδώνοντας παράλληλα την νίκη.Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, η οποία ήδη έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της στο Top 16, επικράτησε με το τελικό 77-61 του συγκροτήματος του Σιμόνε Πιανιτζιάνι.Τα δεκάλεπτα: 16-19, 20-20, 18-13, 23-9.