Διπλό στην Σικελία η Μίλαν, 3-1 την Κατάνια

Την δεύτερη συνεχόμενη -για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα- νίκη της στην Serie A και έκτη σε 15 αγώνες πέτυχε την Παρασκευή (30/11) η Μίλαν, που μετά από ανατροπή επικράτησε με 3-1 της Κατάνια στην Σικελία, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής. Με 10 παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, λόγω αποβολών των Μπαριέντος για τους γηπεδούχους (49') και Μπόατενγκ για τους φιλοξενούμενους (90').Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο
11' άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Λεγκροτάλιε. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στην συνέχεια, η Κατάνια κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Ωστόσο, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού οι σικελοί έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαριέντος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Οι ροσονέρι εκμεταλλεύτηκαν άμεσα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, αφού μέσα σε τρία λεπτά, πέτυχαν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 2-1. Αρχικά, στο 53' ο Ελ Σαραουί έφερε το ματς στα ίσια για την Μίλαν, ενώ στο 56' ο Μπόατενγκ έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του Αλέγκρι.Παρά το ότι έμεινε και αυτή με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπόατενγκ στο 90', η Μίλαν έφτασε και σε τρίτο τέρμα, με τον Ελ Σαραουί να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό 3-1 για τους ροσονέρι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:Παρασκευή (30/11)Κατάνια - Μίλαν 1-2 (11' Λεγκροτάλιε - 53', 90'+2' Ελ Σαραουί, 56' Μπόατενγκ)Σάββατο (1/12)21:45 Γιουβέντους - Τορίνο  Κυριακή (2/12)13:30 Νάπολι - Πεσκάρα  16:00 Λάτσιο - Πάρμα  16:00 Σιένα - Ρόμα  16:00 Ιντερ - Παλέρμο  16:00 Ουντινέζε - Κάλιαρι  16:00 Μπολόνια - Αταλάντα  16:00 Τζένοα - Κιέβο Βερόνα  21:45 Φιορεντίνα - Σαμπντόρια