Μεγάλο διπλό η Ρεάλ στη Μαγιόρκα!

Λίγες ημέρες πριν την πρώτη μονομαχία με την Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά του Copa Del Rey, η Ρεάλ Μαδρίτης λίγο έλειψε να βάλει... φωτιά στην Primera Division. Η Βασίλισσα ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 72ο λεπτό στην έδρα της Μαγιόρκα, όμως με γκολ των Ιγκουαϊν και Καγιεχόν πήρε τελικά τη νίκη με 2-1 και αύξησε τη διαφορά της από τους μπλαουγκράνα στους εννέα βαθμούς, έχοντας όμως και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ο Χεμέντ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 39' με καρφωτή κεφαλιά και όσο περνούσε η ώρα, η Ρεάλ έφτανε όλο και πιο κοντά σε μια γκέλα που θα έβαζε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αφόρητη πίεση, όμως, των μερένχες, απέδωσε τελικά στο 72ο λεπτό, όταν ο Ιγκουαϊν ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινό πλασέ, ενώ στο 85' ο Καγιεχόν, μετά από κόντρες, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή χάρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής: