Με το τρίποντο έφυγε από το Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν η Αλμερία, 3-1 την Σεβίλη

Με το τρίποντο στις αποσκευές της έφυγε από το Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν η Αλμερία, που επικράτησε με 3-1 της Σεβίλης στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, και πανηγύρισε την 2η μόλις νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του αγώνα, παρόλο που οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλοι ευκαιρία να πανηγυρίσουν πρώτοι το γκολ. Στο 20ο λεπτό ο Βάργκας σταμάτησε με το χέρι την μπάλα και ο διαιτητής καταλόγισε
το πέναλτι, αλλά ο Κανουτέ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ντιέγκο Αλβες από τα έντεκα βήματα.Και παρόλο που η Σεβίλη είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, η Αλμερία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 48` άνοιξε το σκορ. Ο Βάργκας έπιασε μια κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε την γραμμή κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενουμένους.Μετά το 80` το παιχνίδι πήρε φωτιά, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 81ο λεπτό ο Πιάτι με ένα εκπληκτικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Χοσέ Λουί