Με σούπερ Πρίντεζη και... άγχος, ο Ολυμπιακός 67-62 την Εφές

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four έκανε ο Ολυμπιακός και γι' αυτό φρόντισε ο Γιώργος Πρίντεζης. Με 26 πόντους του διεθνούς φόργουορντ, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 67-62 της Εφές στο ΣΕΦ κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ. Την Παρασκευή (12/4) το δεύτερο ματς ξανά στο φαληρικό Στάδιο.Ο Πρίντεζης έκανε ρεκόρ καριέρας
στη Euroleague (22 πόντοι εναντίον της Αρμάνι το προηγούμενο που κρατούσε από το 2009!), την ώρα που ο Σπανούλης έμενε στα "χαμηλά" σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα, αλλά είχε σημαντική συμβολή στο κομμάτι της δημιουργίας με οκτώ ασίστ. Eσπασαν τα καλάθια από τα 6 και 75 οι Τούρκοι, έχοντας 1/19!Α Γ Ω Ν Α Σ: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι, κάτι που μαρτυρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να σπαταλήσει πέντε επιθέσεις και περισσότερα από δυόμισι λεπτά, ώστε να "ματώσει" το διχτάκι της Εφές με τον Πάουελ. Στο ίδιο διάστημα, όμως, η ερυθρόλευκη άμυνα έκανε καλά τη δουλειά της (ωστόσο δεν το εξαργύρωσε στην επίθεση). Η ενέργεια που έδωσε ο Κατσίβελης, αλλά και το τρίποντο που πέτυχε έβαλε την ελληνική ομάδα για πρώτη φορά στο +4 (17-13) στο 9' για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες σχεδόν από την ίδια αφετηρία (17-15).Ο Ολυμπιακός κατάφερε να εξαργυρώσει την καλή του άμυνα στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, στέλνοντας τη διαφορά στους εννέα πόντους. Με τον Πρίντεζη να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση (12π. στο ημίχρονο), οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 32-23΄στο 17', ωστόσο γκρέμισαν σε χρόνο ρεκόρ ό,τι έχτιζαν για επτά λεπτά. Η Εφές έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-1, μειώνοντας στον πόντο (33-32).Ιδιο ακριβώς το μοτίβο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι - χέρι. Από πλευράς Ολυμπιακού ο Πρίντεζης συνέχισε το ρεσιτάλ του, φτάνοντας τους 21 πόντους, ενώ ο Κάιλ Χάινς έμοιαζε με... γίγαντας μπροστά στον κατά 12 πόντους ψηλότερό του Σεμίχ Ερντέν. Ολα αυτά ο Ολυμπιακός τα εξαργύρωσε με προβάδισμα έξι πόντων (50-44), για να κλείσει τελικά την 3η περίοδο στο +4 (50-46).Η ελληνική ομάδα "κόλλησε" ξανά στην επίθεση, μέχρι που έπιασε δουλειά ο "καυτός" Πρίντεζης που σε καθοριστικό σημείο ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 55-50 του 34', φτάνοντας τους 26 πόντους. Οταν στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Βασίλης Σπανούλης, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μπει στο τελευταίο τρίλεπτο με αέρα έξι πόντων, διαφορά σημαντική με βάση το πως κυλούσε η αναμέτρηση.Μπορεί στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι να μην έβρισκαν λύσεις, ωστόσο διατήρησαν το πάνω χέρι μέσω άμυνας και ουσιαστικά σφιχταγκάλιασαν το ροζ φύλλο αγώνα, όταν με 90" να απομένουν στο χρονόμετρο ο Παπανικολάου κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το +7 (65-58). Παρά τις τάσεις αυτοκτονίας (δύο χαμένες βολές από τον Χάινς -10/18 συνολικά!), ο Ολυμπιακός κράτησε έστω και με άγχος τη νίκη που τον βάζει σε τροχιά final four. Για να το πετύχει, χρειάστηκε ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ από τον "γίγαντα" Χάινς στα 25", με την κερκίδα να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του!