Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Bundesliga Αμβούργο και Βόλφσμπουργκ, 2-1 την Μπόχουμ και 2-0 τη Νυρεμβέργη αντίστοιχα

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Bundesliga Αμβούργο και Βόλφσμπουργκ. Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία επικράτησε με 2-1 της Μπόχουμ και παραμένει στο κυνήγι για έξοδο στην Ευρώπη. Στη Νυρεμβέργη ξέσπασαν για τον αποκλεισμό από το Europa League οι λύκοι, που επικράτησαν με 2-0 εκτός έδρας και σκαρφάλωσαν στην 8η θέση.

Μπόχουμ – Αμβούργο

1-2 (32’ Ντέντιτς – 18’ Τέστσε, 88’αυτ. Τζόχανσον)

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τη φόρα που τους έδινε και η πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League, και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 18ο λεπτό, ο Αογκό τροφοδότησε τον Τέστσε, που έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Μπόχουμ απάντησε στο 32’ με το αριστερό σουτ του Ντέντιτς μετά την πάσα του Επαλέ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το αποτέλεσμα αυτό, παρόλο που και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες στην επανάληψη, διατηρήθηκε μέχρι το 88ο λεπτό, όταν από το σουτ του Ζε Ρομπέρτο η μπάλα κόντραρε στον Φαν Νίστελροϊ