Η Καβάλα επικράτησε του Πανελλήνιου με 77-73 και έκανε βήμα παραμονής

Η Καβάλα επικράτησε του Πανελλήνιου σε ένας ματς θρίλερ με 77-73 και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι αργοναύτες αν και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος του κατάσταση και να πανηγυρίσουν στο κατάμεστο κλειστό της Καλαμίτσας μία μεγάλη νίκη.

Το κίνητρο και για τις δύο ομάδες ήταν μεγάλο και το πάθος χαρακτήρισε το παιχνίδι τους από το πρώτο λεπτό, με την ειδοποιό διαφορά ότι ο Πανελλήνιος δεν είχε

καθόλου άγχος και ως εκ τούτου μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του. Ηταν φυσιολογικό επομένως να προηγηθεί γρήγορα με 11-1 και να φέρει σε δυσχερή θέση το σύνολο του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Ο τίγρης αδυνατούσε να πιστέψει τη  κακίστη επιθετική ανάπτυξη των παικτών του, ωστόσο, αυτοί κατάφεραν να τον ηρεμήσουν με ένα σερί 7-0 και να επιστρέψουν στο παιχνίδι με καλάθι του Σούντοβ (8-11, 8'). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ακολουθήθηκε από ένα νέα επιθετικό ρεσιτάλ των Ολυμπιονικών,