Με γκολ του Τότι στις καθυστερήσεις, η Ρόμα επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε

23:51 9/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές, η Ρόμα επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε στο Φρίουλι και μπορεί να ελπίζει και πάλι στην έξοδό της στο Champions League της επόμενης σεζόν. Με τον Φραντσέσκο Τότι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και να πετυχαίνει δύο γκολ, το ένα μάλιστα στις καθυστερήσεις, οι ρωμαίοι πήραν το τρίποντο-χρυσάφι και μείωσαν στο -3 από την 4η θέση και την ομάδα
του Φραντσέσκο Γκουιντολίν. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου και να δημιουργούν λίγες καλές ευκαιρίες. Ο Ντι Νατάλε θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-0 στο 10`, αλλά ο Ντόνι τον σταμάτησε, ενώ στο 32` ήταν η σειρά του Χαντάνοβιτς να πει όχι στον Τότι.Με την έναρξη της επανάληψης και οι δύο πλευρές ανέβασαν ταχύτητα και έψαξαν για το γκολ που θα τους χάριζε την νίκη. Στο 57ο λεπτό ο Πίντσι ανέτρεψε τον Πιζάρο και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός της Ρόμα, Τότι, κάνοντας το 1-0.Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το παιχνίδι στο 61` αλλά ο Ντομίτσι έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Ζουάν.Στα τελευταία λεπτά, η Ουντινέζε πίεσε ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 88` όταν ο Κοράντι με κεφαλιά έστρωσε για τον Ντι Νατάλε και αυτός πλάσαρε τον Ντόνι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν ακυρωθέν γκολ, καθώς ο Ασαμόα ακούμπησε την μπάλα με το χέρι, αλλά τελικά η Ρόμα ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τότι εκμεταλλεύθηκε την σύγχυση στην περιοχή της Ουντινέζε και έγραψε το τελικό 2-1, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής: