Μεγάλη ανατροπή για Καϊζερσλάουτερν, 4-2 την Στουτγκάρδη

21:46 9/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ανατροπή και εκτός έδρας νίκη με 4-2 της Καϊζερσλάουτερν εις βάρος της Στουτγκάρδη, για την 29η αγωνιστική της Bundesliga. Σε ένα ματς που σημειώθηκαν 6 γκολ και 2 ανατροπές, η Καϊζερσλάουτερν πήρε μια πολύτιμη νίκη, που ίσως αποδειχθεί χρυσάφι στον αγώνα που δίνει για την παραμονή της, αντίθετα με την Στουτγκάρδη που, όπως φαίνεται, θα αγχωθεί μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 17` ο Λάκιτς,
με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Κίρκ. Ωστόσο, η Στουτγκάρδη κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, πριν το τέλος του ημιχρόνου με το γκολ αρχικά του Κουζμάνοβιτς στο 26` ,με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και εν συνεχεία με τον Πάβελ Πογκρέμπνιακ στο 39` από ασίστ του Μολινάρο. Να σημειώσουμε ότι ο Μολινάρο ήταν αυτό που κέρδισε και το πέναλτι στο 25`.Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε η ίδια, τα γκολ συνέχισαν να πέφτουν βροχή και η Καϊζερσλάουτερν έφτασε στην μεγάλη ανατροπή. Ο Χόφερ στο 68` έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει 10 λεπτά αργότερα ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Λάκιτς, να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με κεφαλιά. Την νίκη σφράγισε στο 86` με σουτ ο Ρίβιτς.Αναλυτικά το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής:Παρασκευή 8/4
’ιντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης: 1-1 (83' Φένιν, 58' αυτ. Αλτιντόπ)Σαββάτο 9/4
Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ: 3-2 (24` Σούστερ, 60`,78` Σισέ - 34` Ιμπίσεβιτς, 42` Μπάμπελ)
Ανόβερο-Μάιντς: 2-0 (45` πεν. Κόναν, 59` Πίντο)
Νυρεμβέργη-Μπάγερν Μονάχου: 1-1 (60`Εϊγκλερ - 5` Μίλερ)
Σάλκε-Βόλφσπουργκ: 1-0 (76` Χουράδο)
Αμβούργο-Μπορούσια Ντόρτμουντ: 1-1 (39` πεν. Φαν Νίστελροι - 90` Μπλαζικόφσκι)
Στουτγκάρδη-Καϊζερσλάουτερν: 2-4 (26` πεν. Κουζμάνοβιτς, 39` Πογκρέμπνιακ - 17`, 79`Λάκιτς, 68` Χόφερ, 86` Ρίβιτς)Κυριακή 10/4