Αν και δύσκολα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-1 της Αλμερία

23:04 9/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μπαρτσελόνα πέτυχε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1 της Αλμερία, στον πάγκο της οποίας κάθισε για πρώτη φορά ο Ρομπέρτο Ολάμπε, μέσα στο Καμπ Νου και πλέον θα πάει στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου στην επόμενη αγωνιστική με τον αέρα των 8 βαθμών που την χωρίζουν από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους, παρά την κούραση από το παιχνίδι με την Σαχτάρ για τους 8 του Champions League.
Ωστόσο, τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην καλοσχηματισμένη άμυνα της Αλμερία, ενώ και ο Ντιέγκο Αλβες δήλωσε παρών όσες φορές χρειάστηκε.Στο 31` ο Μπόγιαν έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Βίγια να παίρνει την θέση του, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 45` όταν ο Μέσι σημάδεψε το δοκάρι.Ανάλογη τύχη είχε και το σου του Βίγια λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49`. Μετά την φάση αυτή όμως οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, ο Πιάτι γέμισε για τον Κορόνα και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.Η απάντηση των μπλαουγκράνα ήταν άμεση. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Αλβες ανέτρεψε τον Βίγια και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 63` διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Μέσι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Τιάγκο με κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ της Αλμερία.Η ομάδα του Γκουαρντιόλα έψαξε και το τρίτο γκολ για να κλειδώσει το τρίποντο και το πέτυχε στις καθυστερήσεις με τον Μέσι, που εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Σίλβα, έκλεψε την μπάλα και έγραψε το τελικό 3-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-3 (13`πέν., 53`πέν. Κακά, 69` Κριστιάνο Ρονάλντο)
Μπαρτσελόνα - Αλμερία: 3-1 (52`πέν., 90`+2` Μέσι, 63` Τιάγκο - 49` Κορόνα)
23:00GR Μαγιόρκα - ΣεβίληΚυριακή (10/04)
18:00GR Σπόρτινγκ Χιχόν - Οσασούνα
18:00GR Χέρκουλες - Εσπανιόλ
18:00GR Ράσινγκ Σανταντέρ - Λεβάντε
18:00GR Μάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια
20:00GR Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ
22:00GR Βαλένθια - ΒιγιαρεάλΔευτέρα (10/04)