Με 2-1 επικράτησε το Ισραήλ την Λετονία και έμεινε ζωντανό στην υπόθεση πρόκριση

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε το Ισραήλ εις βάρος της Λετονίας με 2-1, στο κατάμεστο Μπλούμφιλντ του Τελ Αβίβ, για του 6ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2012. Το Ισραήλ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό και θα μπορούσε να προηγηθεί στο 9`, αν ο Βάνινς δεν έβγαζε, με εξαιρετική προσπάθεια, το δυνατό - φαλτσαριστό σουτ του Νάτσο από τα 25 μέτρα. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 16` με τον
Ελιάνιβ Μπάρντα να βάζει νωρίς την ομάδα του μπροστά στο σκορ.Στην επανάληψη, το ματς έγινε πιο ανοιχτό και δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Οι ισραηλινοί παρότι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 64` από τον Γκορκς και πάγωσε ο ρυθμός τους. Ωστόσο, δεν τα παράτησαν και έχοντας την κατοχή και τις φάσεις κατάφεραν να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς με το νικητήριο γκολ του Κιγιάλ στο 81`.Πλέον, η ομάδα του Λουίζ Φερνάντες, με αυτή την νίκη, διατήρησε τις όποιες ελπίδες για πρόκριση στα τελικά του Euro 2012, αντίθετα με την Λετονία που βλέπει σιγά σιγά το όνειρο να σβήνει...Αναλυτικά, οι συνθέσεις των 2 ομάδων:Ισραήλ: Αουάτ, Μπεν Χαϊμ, Γκέρσον, Νάτσο, Κιγιάλ, Ραφαέλοφ (83` Βερμούθ), Μπάρντα (69` Μπουζάγκλο), Τουτά, Ζιβ (64` Σαχάρ), Κοέν, Νταμάρι.Λετονία: Βάνινς, Κασάνοφς, Κραούκλις, Ιβάνοφς, Βερπακόφσκις, Ρούμπινς (57` Περεπλότκινς), Λουκιάνοφς, Γκορκς, Ραφάλσκις (58` Ζίγκαγιεφς), Λαζντίν, Ρούντνεβς.