Με 2-1 επικράτησε της Ανόρθωσης ο Απόλλων Λεμεσού, 2-0 επί της ΕΝΠ για την ΑΕΚ

Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε ο Απόλλων Λεμεσού, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 2-1 επί της Ανόρθωσης, στον πάγκο της οποίας κάθισε για πρώτη φορά ο Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς. Εκτός έδρας τρίποντο πανηγύρισε και η ΑΕΚ, που επικράτησε με 2-0 της ΕΝΠ και παραμείνει 2η. Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ανόρθωση ο Κρισμάρεβιτς, που στο πρώτο του παιχνίδι στο τιμόνι της Κυρίας, την είδε να
χάνει με 1-2 από τον Απόλλωνα, ο οποίος βρέθηκε στην 5η θέση.Το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού άνοιξε ο Μερκής με κοντινό πλασέ στο 77` και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σεμέδο διαμόρφωσε το 2-0. Η Ανόρθωση μείωσε σε 1-2 με τον Μιχαήλ στο 85`, αλλά δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της.Την εντυπωσιακή της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζει η ΑΕΚ, που πανηγύρισε τη νίκη και στο Παραλίμνι, επικρατώντας με 2-0 της ΕΝΠ. Ο Κίνγκσλεϊ έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ στο 20ο λεπτό, ενώ το τρίποντο κλείδωσε στο 86` ο Χόφλαντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.Αναλ