Κυπελλούχος Αγγλίας η Γουίγκαν!

Η Γουίγκαν έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της, νικώντας με 1-0 τη Μάντσεστερ Σίτι χάρη σε γκολ του Μπεν Γουότσον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων! Οι λάτικς ήταν πολύ καλύτεροι της ομάδας του Ρομπέρτο Μαντσίνι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κοντράροντας στα ίσια τους περσινούς πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες
είχαν από μία καλή στιγμή. Πρώτα η Γουίγκαν, με τον Μακμάναμαν από πλεονεκτική θέση να χάνει τεράστια ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του στο 9', ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο Κάρλος Τέβες είδε τον Ρομπλς να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και να αποσοβεί το γκολ .Με τη συμπλήρωση μιας ώρας, στην επανάληψη, η Σίτι ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σάρνερ στον Αγουέρο μέσα στην περιοχή, παρ' όλα αυτά τα επόμενα λεπτά ανήκαν στη Γουίγκαν. Πρώτα στο 65' ο Μακμάναμαν έκανε ό, τι ήθελε την άμυνα των πολιτών αλλά το σουτ που δοκίμασε κόντραρε πάνω στον Κομπανί. Στο 76' ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους λάτικς, με τον Μαλόνεϊ να πετυχαίνει το οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ μετά από εκτέλεση φάουλ.Εξι λεπτά πριν το τέλος η Σίτι έμεινε και με δέκα παίκτες, όταν ο Ζαμπαλέτα αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από κει και πέρα η Γουίγκαν πήρε περισσότερο χώρο στο γήπεδο και κυνήγησε το τέρμα που θα της έδινε το Κύπελλο Αγγλίας.Αυτό το πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (!), με τον Μπεν Γουότσον να σκοράρει με κεφαλιά και να ρίχνει στο καναβάτσο την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι.Με τον τρόπο αυτό οι λάτικς κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο Αγγλίας της ιστορίας τους ενώ παράλληλα έγιναν η 43η διαφορετική ομάδα που κατακτά τον αρχαιότερο ποδοσφαιρικό θεσμό. Το επίτευγμα αυτό της Γουίγκαν μάλιστα γίνεται ακόμη πιο σπουδαίο, από τη στιγμή που η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνες κινδυνεύει σοβαρά με υποβιβασμό στην Τσάμπιονσιπ.Από την άλλη, η Σίτι ολοκληρώνει με άσχημο τρόπο μία χρονιά στην οποία δεν κατάφερε να διατηρήσει τα σκήπτρα της στην Αγγλία αλλά ούτε και να διακριθεί στην Ευρώπη.